Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 listopada 2006 r., sygn. III SA/Wa 2465/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Hanna Kamińska, Sędziowie Sędzia WSA Jakub Pinkowski, Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (spr.), Protokolant Robert Powojski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 listopada 2006 r. sprawy ze skargi M. z siedzibą w W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] czerwca 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności postanowienia w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o zwrot podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2002 roku. oddala skargę
Uzasadnienie
M. z siedzibą w W. wnioskiem, który wpłynął do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego W. (dalej Naczelnik) 9 czerwca 2003r. wystąpiła o zwrot podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2002r., w trybie określonym przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2001r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz. U. Nr 67, poz. 690, dalej powoływanego jako rozporządzenie z 2001r.) Do wniosku dołączono zaświadczenie z [...] w W. z 30 maja 2003r.
Naczelnik pismem z [...] października 2005r. poinformował stronę, iż załączone do zaświadczenie, o którym mowa w § 5 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia z 2001r., wskazujące, iż podmiot uprawniony jest podatnikiem podatku od towarów i usług lub podatku o podobnym charakterze w kraju siedziby lub miejsca zamieszkania albo miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, które zostało doręczone do wniosku nie zastało wystawione w języku polskim, w związku z tym organ nie może zweryfikować jego treści. Językiem urzędowym w Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z art. 27 Konstytucji RP, jest język polski, dlatego wszelka korespondencja kierowana do polskich organów powinna być przedkładana w języku polskim. W związku z tym organ wezwał o uzupełnienie wniosku o tłumaczenie przysięgłe ww. zaświadczenia, w terminie 7 dni, zgodnie z art. 169 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm., powoływanej dalej jako O.p.). W aktach sprawy brak zwrotnego potwierdzenia odbioru wezwania.