Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 listopada 2006 r., sygn. IV SA/Wa 1778/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Małgorzata Miron, Sędziowie sędzia WSA Grzegorz Czerwiński (spr.), asesor WSA Danuta Szydłowska, Protokolant Dominik Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 listopada 2006 roku sprawy ze skargi M. S. i B. S. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] sierpnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję tego organu z dnia [...] czerwca 2006 r. [...]; 2. zasądza od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rzecz B. S. i M. S. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] stycznia 1950 roku, Nr [...] Wojewoda [...] uznał, że nieruchomość ziemska obejmująca działki o nr ew. [...], [...], [...], [...], [...]. [...] ks.gr.gm.kat. [...] o ogólnej powierzchni 80,5792 ha, w tym 66, 4229 ha użytków rolnych, stanowiących współwłasność S. i A. braci S., podpada pod działanie przepisów art. 2 ust.1 lit. "e" dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 roku o reformie rolnej.

Decyzją z dnia [...] marca 2002 roku, [...] Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi odmówił stwierdzenia nieważności orzeczenia Wojewody [...] z dnia [...] stycznia 1950 roku, Nr [...].

W uzasadnieniu decyzji Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi stwierdził, że wnioskodawca swoje prawa do tej nieruchomości wywodzi z faktu, że nieruchomość ta stanowiła zabezpieczenie udzielonej w 1939 roku przez ojca wnioskodawcy - K. K. (po zmianie nazwiska 3 listopada 1948 roku - S.), pożyczki A. i S. braciom S. Prawo do przejęcia zastawionej nieruchomości w N. przysługiwało ojcu wnioskodawcy w przypadku niespłacenia pożyczki. Żaden z dokumentów nie potwierdza jednak, że pożyczka nie została spłacona ani, że doszło do prawnego i faktycznego przejęcia nieruchomości przez K. K. (S.) przed 1 września 1939 roku. Żadnego dowodu na tę okoliczność, że nieruchomość została przeniesiona na ojca, M. S. nie przedłożył.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00