Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 listopada 2006 r., sygn. I SA/Wa 1597/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Boniecka- Płaczkowska Asesor WSA Mirosław Gdesz Asesor WSA Agnieszka Miernik (spr.) Protokolant Ewelina Ryszka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 listopada 2006 r. sprawy ze skargi J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w R., po rozpatrzeniu odwołania J. M., utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy B. z dnia [...] maja 2006 r. nr [...] uchylającą decyzję Burmistrza Miasta i Gminy B. z dnia [...] czerwca 2004 r. i odmawiającą od dnia 1 września 2004 r. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego przyznanego na dziecko - K. M. oraz prawa do opłacania składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Samorządowe Kolegium Odwoławcze w R. przedstawiło następujący stan sprawy:

Decyzją z dnia [...] czerwca 2004 r. Burmistrz Miasta i Gminy B. przyznał J. M. świadczenie pielęgnacyjne w związku z opieką nad dzieckiem K. M. na okres od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 sierpnia 2005 r. oraz składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne na wskazany okres. Z dniem 1 września 2004 r. K. M. rozpoczęła naukę w Zespole Szkół [...] w R., który zapewnia całodobową opiekę przez co najmniej 5 dni w tygodniu. Zgodnie zaś z art. 17 ust. 5 pkt 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 ze zm.), świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli dziecko wymagające opieki przebywa, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobowa opiekę przez co najmniej 5 dni w tygodniu. W tej sytuacji Burmistrz Miasta i Gminy B. decyzją z dnia [...] marca 2005 r. wstrzymał realizację świadczenia od najbliższego terminu płatności tj. od miesiąca listopada. Decyzja ta, jak i decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. utrzymująca ją w mocy, zostały uchylone wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 lutego 2006 r. sygn. akt I SA/Wa 1431/05. W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał na brak powołania podstawy prawnej, tj. przepisów prawa materialnego oraz wadliwość uzasadnienia polegającą na niepowiązaniu uzasadnienia z rozstrzygnięciem decyzji. W uzasadnieniach obu decyzji bowiem szczególny nacisk położony został na treść art. 17 ust. 5 pkt 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych, natomiast ten przepis nie został w ogóle powołany jako podstawa prawna decyzji. Poza tym, jak dalej wskazał Sąd, treść tego przepisu odnosi się do sytuacji, kiedy świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, nie zaś do sytuacji, kiedy następuje wstrzymanie wypłaty świadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00