Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 listopada 2006 r., sygn. II SA/Wa 1560/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Maria Werpachowska, sędzia WSA Andrzej Kołodziej, asesor WSA Jarosław Trelka (spr.), Protokolant Joanna Cygan, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 listopada 2006 r. sprawy ze skargi J. P. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] czerwca 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku 1) stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji z dnia [...] kwietnia 2006 r. 2) określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości

Uzasadnienie

W dniu [...] lutego 2006 r. J. P. wniosła do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przyznanie jej emerytury w drodze wyjątku. Podała, że pozostaje na utrzymaniu ciężko chorego męża, którego emerytura wynosi [...] zł. miesięcznie. Otrzymuje również zasiłek pielęgnacyjny w kwocie [...] zł. miesięcznie. Podniosła, że ma 63 lata, orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy. Jej staż do emerytury wynosi 15 lat i 2 miesiące, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uwzględnia jednak 14 lat 3 miesiące i [...] dni. Nie ma możliwości zatrudnienia na brakujące, do uzyskania emerytury w normalnym trybie, 9 miesięcy. Stosunek pracy w ostatnim zakładzie pracy rozwiązała z uwagi na stan zdrowia syna M. P., który został uznany za niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym od urodzenia. Nie może liczyć na pomoc dzieci, z których troje nie pracuje, zaś syn M. utrzymuje się z renty socjalnej.

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2006 r. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) odmówił skarżącej przyznania świadczenia z uwagi na niespełnienie warunków z art. 83 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Podniósł, że przyznanie świadczenia jest możliwe, gdy łącznie zostały spełnione przez wnioskującego następujące warunki: jest lub był on osobą ubezpieczoną lub członkiem rodziny pozostałym po ubezpieczonym, nie spełnia warunków ustawowych do uzyskania świadczeń wskutek szczególnych okoliczności, nie może podjąć pracy ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek, nie ma niezbędnych środków utrzymania. Prezes ZUS odmawiając świadczenia podał, iż skarżąca od [...] kwietnia 1977 r. do sierpnia 2001 r., kiedy powstała całkowita niezdolność do pracy, tj. przez ponad 24 lata nie pracowała, w tym czasie nie istniały przeszkody do kontynuowania ubezpieczenia. J. P nie wykazała szczególnych okoliczności uniemożliwiających przezwyciężenie przeszkód w podjęciu zatrudnienia i nabyciu uprawnień do świadczenia ustawowego. Wychowanie dzieci nie stanowi zaś szczególnej okoliczności w rozumieniu art. 83 ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00