Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 16 listopada 2006 r., sygn. II SA/Rz 274/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Stanisław Śliwa Sędziowie NSA Małgorzata Wolska AWSA Jolanta Ewa Wojtyna /spr./ Protokolant sekr. sąd. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólno-Administracyjnym na rozprawie w dniu 7 listopada 2006 r. sprawy ze skargi J. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] stycznia 2006 r. nr [...] w przedmiocie przejęcia na własność Skarbu Państwa nieruchomości -skargę oddala-

Uzasadnienie

II SA/Rz 274/06

U z a s a d n i e n i e

Decyzją z dnia [...] stycznia 2006 roku, nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję własną z dnia [...] pażdziernika 2005 roku znak: [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności orzeczenia Starosty Powiatowego w J. z dnia [...] września 1949 roku [...] w części dotyczącej przejęcia na własność Państwa gospodarstwa rolnego położonego w B. ,gm. L. ,powiat j., stanowiącego w dacie przejęcia własność T. S.

Jako podstawę prawną decyzji SKO wskazało art. 138 § 1 pkt.1 k.p.a. w zw. z art. 1 ust.1 i art. 3 ust.1 dekretu z dnia 27 lipca 1949 roku o przejęciu na własność Państwa nie pozostających w faktycznym władaniu właścicieli nieruchomości ziemskich , położonych w niektórych powiatach województwa białostockiego , lubelskiego , rzeszowskiego i krakowskiego /Dz. U. Nr 46 poz. 339 / i art. 10 pkt.1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 23 grudnia 1927 o granicach Państwa /Dz. U. Nr 11 poz.83 /.

Z akt sprawy i uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że J. S. działając przez pełnomocnika radcę prawnego A. S., złożył do Wojewody wniosek o wydanie orzeczenia w trybie art. 158 par.2 k.p.a. stwierdzającego ,że wydanie decyzji o wywłaszczeniu ojca wnioskodawcy - T. S. nastąpiło z naruszeniem prawa. Przedłożył orzeczenie [...] wydane przez Starostę Powiatowego w J. w dniu [...] września 1949 roku wraz z aneksem , stanowiącym wykaz mienia pozostawionego przez osoby przesiedlone z akcji "W" w roku 1947 ze wsi B. gm. L . Wnioskodawca wskazał, że w dniu 11 lipca 1947 roku jego ojciec wraz z żoną i trojgiem nieletnich dzieci został zmuszony do przesiedlenia się na Warmię , do wsi W., gm. M. Z karty przesiedleńczej nr 4954 wynika, że T. S. pozostawił nieruchomość rolną o pow. 3,77 ha, w tym 3,19 użytków rolnych oraz dom mieszkalny drewniany pokryty dachówką, stodołę krytą dachówką oraz oborę murowaną krytą dachówką. Dokumenty uzyskane z obecnego Starostwa Powiatowego w J. wskazują, że dokonano wówczas wywłaszczenia całej wsi B., osadzając w opuszczonych budynkach osadników. Wnioskodawca wskazał art. 1 dekretu z dnia 27 lipca 1949 o przejęciu na własność Państwa nie pozostających w faktycznym władaniu właścicieli nieruchomości ziemskich (Dz. U.46 poz. 339 ) ,na podstawie którego przejmowane na własność Państwa mogą być tylko nieruchomości ziemskie położone pasie granicznym niektórych województw, a jeśli chodzi o powiaty w województwie rzeszowskim - to jego zdaniem, wywłaszczenie mogło nastąpić tylko w powiatach : brzozowskim i przeworskim. T. S. mieszkał na terenie powiatu jarosławskiego, którego ,zdaniem J. S. nie dotyczył dekret. Orzeczenie o pozbawieniu własności nastąpiło dwa lata później , bez podstawy prawnej. Co do nieruchomości nastąpiły nieodwracalne skutki prawne, bowiem objęli ją kolejni właściciele, dlatego wniosek dotyczy stwierdzenia, że orzeczenie Starosty Powiatowego w J. z [...] września 1949 roku wydane zostało z naruszeniem prawa, co będzie stanowić podstawę żądania odszkodowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00