Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 14 listopada 2006 r., sygn. I SA/Po 536/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Małecki Sędziowie Sędzia NSA Maria Skwierzyńska Asesor sądowy Katarzyna Nikodem(spr.) Protokolant sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 09 listopada 2006r. sprawy ze skargi H.K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie orzeczenia solidarnej odpowiedzialności podatkowej członka zarządu za zaległości podatkowe spółki oddala skargę /-/ K. Nikodem /-/ J. Małecki /-/ M. Skwierzyńska

Uzasadnienie

Decyzją nr [...] z dnia [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego orzekł na podstawie art. 116 § 1 Ordynacji podatkowej wobec H.K. solidarną odpowiedzialność jako członka Zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością "A" z siedzibą w K. za zaległości podatkowe spółki z o.o. w podatku od towarów i usług za sierpień w 2004 i za miesiąc wrzesień 2004 oraz odsetki za zwłokę od ww. zaległości podatkowe oraz koszty postępowania egzekucyjnego.

Organ podatkowy wskazał, że w dniu [...] września 2004 r. spółka z o.o. "A" sprzedana została wraz ze wszystkimi aktywami i pasywami spółce z o.o. "B" w K. W dniu [...] listopada 2004 r. nastąpiło otwarcie likwidacji spółki z o.o. "A". W deklaracjach VAT [...] złożonych za miesiąc sierpień i wrzesień 2004 r. spółka z o.o. "A" wykazała kwotę nadwyżki podatku należnego nad naliczonym podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego. Kwoty wynikające z deklaracji nie zostały uregulowane i stanowią zaległość podatkową spółki. Zaległości podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące sierpień i wrzesień 2004 r. powstały po sprzedaży spółki z o.o. "A", a prowadzone przez organ egzekucyjny postępowanie egzekucyjne zostało umorzone postanowieniem z dnia [...] października 2005 r. nr [...], z uwagi na bezskuteczność egzekucji. Członkami Zarządu spółki z o.o. byli do dnia [...] listopada 2004 r. J.Sz. oraz H.K. Nie wskazali oni mienia spółki umożliwiającego zaspokojenie znacznej części zaległości podatkowych spółki. Ponadto organ stwierdza, że członek zarządu nie wykazał w toku postępowania, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie zapobiegające ogłoszeniu upadłości (postępowanie układowe), jak również nie wykazał, że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości lub niewszczęcie postępowania zapobiegającego ogłoszeniu upadłości (postępowania układowego) nastąpiło bez jego winy. Organ podatkowy stwierdził, że z załączonych do pisma strony z dnia [...] listopada 2005 r. protokołów zgromadzenia wspólników nie wynika, aby zarząd zgłaszał na zgromadzeniu wspólników konieczność zgłoszenia wniosku o upadłość spółki. Dlatego twierdzenie strony, że zgromadzenie wspólników nie przychyliło się do wniosku zarządu o zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nie zostało poparte żadnym dowodem. W ocenie organu podatkowego pierwszej instancji bez znaczenia dla sprawy pozostają wskazane przez stronę okoliczności, że zarząd z zachowaniem wszelkiej staranności zadbał o to, ażeby wszyscy dotychczasowi wierzyciele "A" sp. z o.o. mieli wskazane źródło zaspokajania wierzytelności. Poinformowanie Naczelnika Urzędu Skarbowego o fakcie sprzedaży przedsiębiorstwa "A" i przejęciu przez nabywcę wraz z zakupionym przedsiębiorstwem także zobowiązań podatkowych, nie jest spełnieniem przesłanki określonej w art. 116 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00