Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 21 listopada 2006 r., sygn. II SA/Op 523/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Ciąglewicz Sędziowie Sędzia WSA Ewa Janowska Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 listopada 2006 r. sprawy ze skargi R. Z. na decyzję Wojewody Opolskiego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie obowiązku meldunkowego 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Opola z dnia [...], nr [...], 2) określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.

Uzasadnienie

W dniu 09 listopada 2005 r. K. Z. wystąpiła do Prezydenta Miasta Opola z wnioskiem o wymeldowanie z pobytu stałego w O. przy ulicy [...] byłego męża R. Z.

Decyzją z dnia [...], Nr [...], Prezydent Miasta Opola działając na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (jednolity tekst Dz. U. z 2001 r., Nr 87, poz. 960 ze zm.) oraz art. 104 Kpa orzekł o wymeldowaniu z pobytu stałego w O. przy ulicy [...] R. Z. W uzasadnieniu decyzji organ podał, iż analiza zebranego w sprawie materiału dowodowego wykazała, że R. Z. trwale opuścił dotychczasowe miejsce pobytu stałego i nie dopełnił obowiązku wymeldowania się. W ocenie organu biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności (...), a także orzecznictwo administracyjne, zgodnie z którym zamieszkiwanie w lokalu polega na stałym przebywaniu w nim oraz zaspokajaniu swoich funkcji życiowych, uznać należało, że w przypadku R. Z. została spełniona przesłanka opuszczenia lokalu. Nadto organ wywiódł, iż obowiązkiem organu administracji właściwego w sprawach meldunkowych jest zapobieganie sytuacjom, w których występowałaby tzw. fikcja meldunkowa, bowiem zasadniczym celem zapisu ewidencyjnego jest jego zgodność ze stanem faktycznym. Ewidencja ludności nie rozstrzyga również o istotnych sprawach życiowych, bytowych i majątkowych osób zarejestrowanych w jej zbiorach i nie jest ona formą rozstrzygania sporów rodzinnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00