Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 27 listopada 2006 r., sygn. II SA/Op 542/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędziowie: sędzia WSA Ewa Janowska Asesor sądowy Elżbieta Naumowicz- spr. Protokolant: sekretarz sądowy Katarzyna Johan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 listopada 2006 roku sprawy ze skargi E. Z. na decyzję Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Opolu z dnia [...], nr [...] w przedmiocie nieodpłatnego nabycia prawa własności nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

E. Z. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia [...], nr [...], uchylającą w całości decyzję Prezydenta Miasta Opola z dnia [...], nr [...], [...], i przekazującą sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji.

Wydanie zaskarżonej decyzji poprzedziło postępowanie o następującym przebiegu:

Prezydenta Miasta Opola z dnia [...], nr [...], [...], odmówił A. W., i G. W. oraz E. Z. nieodpłatnego nabycia prawa własności działki gruntu położonego w O. przy ul. [...], w częściach wynoszących odpowiednio 44% i 56% w trybie przepisu art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 2001 r. o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości (Dz. U. Nr 113, poz. 1209 ze zm.). W uzasadnieniu stwierdzono, iż udziały w przedmiotowym gruncie są niewydzielone i z tego względu nie mogą być jednocześnie przedmiotem współużytkowania wieczystego i współwłasności.

Od decyzji tej E. Z. odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu, które decyzją z dnia 8 kwietnia 2003 r., nr [...], utrzymało w mocy decyzję pierwszoinstancyjną, podkreślając różnicę pomiędzy sytuacją prawną A. i G. W., będących następcami prawnymi osoby, która pozostawała użytkownikiem wieczystym w dwóch datach granicznych, a sytuacją prawną E. Z., która w związku z nabyciem w drodze spadkobrania prawa użytkowania wieczystego, była użytkownikiem wieczystym tylko w dniu 24 października 2001 r. i wskazując na przepis art. 232 K.c., umożliwiający przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności wyłącznie co do całego użytkowania wieczystego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00