Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 24 listopada 2006 r., sygn. I SA/Łd 1176/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bogusław Klimowicz, Sędziowie Sędzia NSA Piotr Kiss (spr.), Asesor WSA Cezary Koziński, Protokolant Asystent sędziego Żywilla Król, po rozpoznaniu w Łodzi na rozprawie w dniu 24 listopada 2006 r. sprawy ze skargi A. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie należności z tytułu niepobranego podatku od spadków i darowizn 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. na rzecz strony skarżącej kwotę 160 (sto sześćdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego Ł.-Ś., w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy, decyzją z dnia [...] orzekł o odpowiedzialności podatkowej notariusza A. S., jako płatnika podatku od spadków i darowizn w związku z niepobraniem i niewpłaceniem we właściwym terminie podatku z tytułu darowizny dokonanej aktem notarialnym z dnia [...] [...] i określił należność w kwocie 471,80 zł, wraz z odsetkami za zwłokę od dnia 7 kwietnia 2005 r.

Zgodnie z ustalonym stanem faktycznym sprawy w dniu [...] przed notariuszem zawarta została w formie aktu notarialnego umowa o dział spadku i zniesienie współwłasności samodzielnego lokalu mieszkalnego położonego w Ł. przy ul. [...], boksu garażowego położonego w Ł. przy ul. [...] oraz zabudowanej nieruchomości położonej we wsi P. gm. P.. W chwili dokonywania czynności współwłaścicielami wszystkich wymienionych składników majątkowych byli: R. C. do 1/2 części oraz jej zamężne córki M. i J. C.-S. do 1/4 części. W wyniku zawartej umowy struktura współwłasności ukształtowała się następująco: R.C. stała się w całości właścicielką lokalu mieszkalnego, położonego Ł. przy ul. [...] i boksu garażowego, położonego w Ł. przy ul. [...], natomiast M. J. i J. C.-S. stały się właścicielkami po 1/2 części nieruchomości, położonej we wsi P. Sporządzający umowę notariusz nie pobrał od tej czynności podatku przyjmując, że jest to umowa zniesienia współwłasności zawarta przez osoby zaliczane do l grupy podatkowej, dokonywana bez spłat i dopłat i w związku z tym korzysta ona ze zwolnienia wynikającego z art. 4 ust.1 pkt 15 ustawy z dnia 28 lipca 1993 r. o podatku od spadków i darowizn /t.j. Dz. U. Z 2004r. nr 142, poz.1514 ze zm./. Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście uznał, że powyższe zwolnienie obejmuje tylko zniesienie współwłasności lokalu i garażu. Zdaniem organu powyższy przepis nie ma zastosowania w części dotyczącej zniesienia współwłasności nieruchomości położonej we wsi P. ponieważ zawarta umowa nie jest umową nieodpłatnego zniesienia współwłasności, gdyż nie doprowadziła do zniesienia współwłasności, ale tylko do zmiany struktury własności. Ponadto organ podatkowy uznał, że przysporzenie w postaci nieodpłatnego zwiększenia udziałów w nieruchomości we wsi P. przez M.J. i J. C.-S. kwalifikuje tę czynność jako darowiznę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00