Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 22 listopada 2006 r., sygn. I SA/Łd 1508/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Porczyńska, Sędziowie Sędzia NSA Arkadiusz Cudak /spr./, Sędzia WSA Paweł Kowalski, Protokolant asystent sędziego Jarosław Szkudlarek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 listopada 2006 r. sprawy ze skargi Prokuratora Okręgowego w C. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy dokonania zabezpieczenia 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Z. z dnia [...], nr [...].

Uzasadnienie

W dniu 7 kwietnia 2006 r. do organu egzekucyjnego - Urzędu Skarbowego w Z. wpłynął wniosek Prokuratora Prokuratury Okręgowej w C. o dokonanie zabezpieczenia na mieniu M. L. zamieszkałego w Z. Do wniosku wierzyciel załączył: 2 egzemplarze postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym z dnia [...], sygn. akt [...], postanowienie Sądu Rejonowego w C. z [...] sygn. akt [...] o nadaniu klauzuli wykonalności postanowieniu o zabezpieczeniu majątkowym oraz protokoły zajęcia mienia i oddania rzeczy na przechowanie z dnia 9 marca 2006 r.

W dniu [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego w Z. wydał postanowienie, Nr [...], którym odmówił dokonania zabezpieczenia na majątku M. L., na podstawie przekazanych dokumentów dotyczących zabezpieczenia. W uzasadnieniu postanowienia wskazał, iż Naczelnik jako organ musi działać w oparciu o przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Z uwagi na to, że Prokurator nie wydał zarządzenia zabezpieczenia, a do tego zabezpieczenie ma nastąpić w trybie art. 292 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz.U. Nr 89, poz. 555 ze zm.), zgodnie z którym zabezpieczenie następuje w sposób wskazany w Kodeksie postępowania cywilnego, organem wykonującym postanowienie jest komornik sądowy, bo to on działa w trybie uregulowanym w tym kodeksie. Ponadto zgodnie z art. 157 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2002 r., Nr 110, poz. 968 z późn. zm.), jeżeli obowiązek którego dotyczy zarządzenie zabezpieczenia nie podlega zabezpieczeniu w trybie administracyjnym lub zarządzenie zabezpieczenia nie zawiera treści określonej w art. 156 § 1tej ustawy, organ egzekucyjny nie przystępuje do zabezpieczenia. W związku z tym, że żaden z dokumentów przekazanych przez Prokuratora nie zawiera treści wymienionych w powyższym przepisie, to zabezpieczenie nie może nastąpić w trybie administracyjnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00