Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 22 listopada 2006 r., sygn. II SA/Kr 1711/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aldona Gąsecka-Duda Sędziowie WSA Krystyna Daniel NSA Joanna Tuszyńska (spr.) Protokolant Edyta Domagalska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 listopada 2006 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 6 czerwca 2003 r. Nr [...] w przedmiocie pozbawienia uprawnień wdowy po kombatancie I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję tego samego organu z dnia [...] grudnia 2000 r.; II. zasądza od Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz skarżącej kwotę 10 (dziesięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

wyroku z dnia 22 listopada 2006 roku

Decyzją z dnia [...] grudnia 2000 r. nr [...] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, na podstawie art. 20 ust. 3 w zw. z art. 25 ust. 2 pkt 1 lit. a), art. 21 ust. 2 pkt 4 lit a) ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz.U. z 1997 r. Nr 142 poz. 950 ze zm.), pozbawił J. K. uprawnień przysługujących wdowie pozostałej po kombatancie, przyznanych jej przez Zarząd Wojewódzki Związek Bojowników o Wolność i Demokrację w K. dnia [...] lutego 1988 r.

W uzasadnieniu organ podał, że mąż J. K. posiadał uprawnienia kombatanckie wyłącznie z tytułu działalności jako "uczestnik walk o ustanowienie i utrwalenie władzy ludowej" od [...] grudnia 1946 r. do [...] grudnia 1951 r. - na podstawie zaświadczenia z Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w K. z dnia [...] listopada 1973 r. Stwierdzało ono, że zmarły mąż wnioskodawczyni, pełnił służbę w organach Bezpieczeństwa Publicznego w wyżej określonym okresie. Zgodnie z art. 21 ust. 2 pkt 4 lit a) cytowanej ustawy, uprawnienia kombatanckie nie przysługują osobie, która w latach 1944-1956 pełniła służbę lub funkcję i była zatrudniona w strukturach Urzędów Bezpieczeństwa, Służby Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, a także nadzorujących je komórkach jednostek zwierzchnich związanych ze stosowaniem represji wobec osób działających na rzecz suwerenności i niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Na tej podstawie w zw. z art. 25 ust. 2 pkt 1 lit a) ustawy pozbawiono te osoby uprawnień kombatanckich. Uprawnienia wnioskodawczyni jako wdowy po kombatancie miały charakter pochodny w stosunku do uprawnień współmałżonka. Ponieważ była ona wdową po osobie, której nie przysługiwały uprawnienia kombatanckie, także jej one się nie należały.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00