Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 28 listopada 2006 r., sygn. II SA/Kr 1143/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Niecikowski Sędziowie: WSA Małgorzata Brachel-Ziaja WSA Barbara Pasternak (spr.) Protokolant: Katarzyna Paszko-Fajfer po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 listopada 2006 r. sprawy ze skargi E.G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 24 sierpnia 2004 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku rodzinnego uchyla zaskarżoną decyzję w punkcie l

Uzasadnienie

1. Organ I instancji- Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w O. decyzją z dnia 25 czerwca 2004 r. [...] wydaną na podstawie art. 4-15, art. 20 ust. 1-4, art. 24 ust. 1-3 i 5, art. 48 ust. 3, art. 59 ustawy z dnia 28. 11. 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2003 r. nr 228, poz. 2255 ze zm.) oraz art. 104 kpa przyznał E.G. :

1. zasiłek rodzinny na dziecko B.B. , na okres od dnia l czerwca 2004 r. do dnia 31 sierpnia 2005 r., w wysokości 66,00zł miesięcznie, oraz dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowania dziecka na okres od dnia l czerwca 2004 r. do dnia 31 sierpnia 2005 r. w wysokości 170,00 zł miesięcznie,

2. odmówił przyznania dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki na dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego na dziecko B.B.

Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności w części dotyczącej płatności świadczenia za czerwiec 2004 r.

W uzasadnieniu decyzji Kierownik MOPS w O. wskazał: zgodnie z treścią art. 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Prawo do tego zasiłku przysługuje rodzicom, jednemu z rodziców, albo opiekunowi prawnemu dziecka, opiekunowi faktycznemu dziecka, osobie uczącej się, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504,-zł. W przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 583,-zł. Zgodnie z art. 10 ust. l ustawy o świadczeniach rodzinnych dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu albo opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli dziecko pozostaje pod jego faktyczną opieką, uprawnionemu do urlopu wychowawczego, nie dłużej niż przez okres: 24 miesięcy kalendarzowych, 36 miesięcy kalendarzowych jeżeli sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu, 72 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawuje opiekę nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności. W świetle art. 10 ust. 5 pkt. 3 ustawy dodatek nie przysługuje osobie, o której mowa w ust. l jeżeli podjęła lub kontynuuje zatrudnienie lub inną pracę zarobkową w okresie korzystania z urlopu wychowawczego E.G. przebywa na urlopie wychowawczym udzielonym przez pracodawcę od [...] grudnia 2002 r. do [...] grudnia 2005 r. i jednocześnie w okresie korzystania z urlopu wychowawczego jest zatrudniona u w/w pracodawcy, a zatem brak podstaw do przyznania dodatku na syna B.B. .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00