Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 listopada 2006 r., sygn. II SA/Kr 1517/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aldona Gąsecka-Duda Sędziowie WSA Renata Czeluśniak AWSA Wojciech Jakimowicz ( spr.) Protokolant Joanna Kłos po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 listopada 2006 r. sprawy ze skargi Z. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 25 kwietnia 2003 r. Nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za usunięcie drzewa I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu l instancji, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz skarżącego Z. G. kwotę 30 zł. (trzydzieści złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. decyzją z dnia 25 kwietnia 2003 r., sygn. akt: [...] po rozpatrzeniu odwołania Z. G. od decyzji Burmistrza Miasta i Gminy K. z dnia [...] lutego 2003 r., znak: [...] orzekającej o ustaleniu kary pieniężnej za usunięcie bez zezwolenia 1 sztuki drzewa (modrzew) rosnącego na działce nr [...] w K., stanowiącej własność Z. G. w wysokości [...] zł, działając na podstawie art. 47e ust. 1, 2 i 3, 47k, art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody (jednolity tekst z 2001 r., Dz. U. Nr 99, poz. 1079 z późń. zm.) oraz §10 ust. 1 i 2 oraz §11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1998 r. w sprawie kar pieniężnych za naruszenie wymagań ochrony środowiska oraz rejestru decyzji dotyczących tych kar (Dz. U. z 1998 r., Nr 162, poz. 1138) w związku z art. 138 § 1 pkt 1 kodeksu postępowania administracyjnego, utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji.

Kolegium wskazało, że organ pierwszej instancji w motywach swojej decyzji podniósł, iż w trakcie prowadzonego postępowania wyjaśniającego ustalono, że na działce będącej własnością Z. G. wycięto 1 drzewo (modrzew) bez uzyskania stosownego zezwolenia. Ze względu na bliską odległość rosnącego modrzewia (ok. 2 metrów) od budynku mieszkalnego, wycięcia drzewa dokonała sama strona, nie wiedząc o konieczności uprzedniego uzyskania zezwolenia. Przeprowadzając w dniu [...] stycznia 2003r. wizję lokalną, dokonano pomiaru obwodu pnia wyciętego drzewa, na podstawie którego wymierzono karę pieniężną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00