Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 28 listopada 2006 r., sygn. III SA/Kr 1016/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Dąbek Sędziowie NSA Wiesław Kisiel AWSA Kazimierz Bandarzewski spr. Protokolant Urszula Ogrodzińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 listopada 2006 r. sprawy ze skargi B. U. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 7 lipca 2005r. nr: [...] w przedmiocie choroby zawodowej skargę oddala

Uzasadnienie

Po skierowaniu na badania, Ośrodek Medycyny Pracy Poradnia Chorób Zawodowych i Medycyny Pracy orzeczeniem lekarskim nr [...] z dnia [...] 2004 r. orzekł o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej u B. U. Z orzeczenia tego wynika, że strona pracowała w latach 1958-1992 jako nauczyciel i była narażona na nadmierny wysiłek głosowy. W uzasadnieniu wyjaśniono również, że badanie laryngologiczne i stroboskopowe nie wykazało takich zmian chorobowych w strunach głosowych strony, które mogłyby być uznane za chorobę zawodową.

Z karty oceny narażenia zawodowego w związku z podejrzeniem choroby zawodowej, sporządzonej po przeprowadzeniu w dniu [...] 2004 r. badań wynika, że strona pracowała w szkole w warunkach, które stwarzały możliwość powstania choroby zawodowej, jednakże na strunach głosowych nie nastąpiły zmiany, które zgodnie z wykazem chorób zawodowych mogłyby być spowodowane przez nadmierny wysiłek głosowy.

B. U. odwołała się od orzeczenia lekarskiego Ośrodka Medycyny Pracy Poradni Chorób Zawodowych i Medycyny Pracy do jednostki orzeczniczej II stopnia.

Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego (jako jednostka orzecznicza II stopnia) orzeczeniem lekarskim nr [...] z dnia [...] 2005 r., po przeprowadzeniu badań stwierdził brak podstaw do rozpoznania u strony przewlekłej choroby zawodowej narządu głosu spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym. W uzasadnieniu tego orzeczenia wyjaśniono, że B.U. w latach 1958-1992 pracowała jako nauczycielka nauczania początkowego i historii w szkołach podstawowych. W tym okresie korzystała z rocznego urlopu dla poratowania zdrowia z przyczyn internistycznych i laryngologicznych. U badanej pacjentki stwierdzono częste infekcje górnych dróg oddechowych. W trakcie obserwacji w badaniu foniatrycznym i laryngostroboskopowym stwierdzono u pacjentki jedynie cechy przewlekłego prostego nieżytu błony śluzowej krtani oraz objawy nieprawidłowego sposobu tworzenia głosu w postaci zwierania fałdów przedsionka krtani w czasie fonacji. W ocenie jednostki orzeczniczej II stopnia dolegliwości u pacjentki związane są z przewlekłym nieżytem błony śluzowej krtani o podłożu infekcyjnym oraz zaburzeniami czynnościowymi związanymi z nieprawidłowym sposobem tworzenia głosu. Mając na uwadze okres 12 lat, jaki upłynął od zakończenia pracy zawodowej, nie stwierdzono obecności przerostu fałdów głosowych, niedowładu mięśni przywodzących i napinających fałdów głosowych oraz guzków głosowych i tym samym nie ma podstaw do rozpoznania u badanej pacjentki choroby zawodowej narządu głosu. Orzeczenie lekarskie nr [...] wydano na podstawie karty wypisowej z badań przeprowadzonych podczas pobytu w Klinice Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00