Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 listopada 2006 r., sygn. III SA/Kr 478/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Wiesław Kisiel Sędziowie NSA Grażyna Danielec AWSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) Protokolant Urszula Ogrodzińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 listopada 2006 r. sprawy ze skargi K. M. na decyzję [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia 13 stycznia 2005 r. nr : [...] w przedmiocie kary pieniężnej skargę oddala.

Uzasadnienie

W dniu [...] 2004 r. na ulicy [...] w [...] funkcjonariusz Policji młodszy aspirant M. W. przeprowadził kontrolę pojazdu marki A, nr rej. [...], oznakowanego jako taksówka o bocznym numerze [...]. Kierujący pojazdem K. M. okazał do kontroli licencję nr [...] na wykonywanie transportu drogowego taksówką o numerze rejestracyjnym [...], a ponadto oświadczył do protokołu kontroli, że wykonuje działalność gospodarczą pod nazwą "[...] Taxi Osobowe". Osoba kontrolowana wyjaśniła również, że po zmianie samochodu nie dokonała zmiany danych zawartych w licencji w zakresie pojazdu o numerze rej. [...].

Komendant Miejski Policji w [...] decyzją z dnia [...].2004 nałożył na przedsiębiorcę Taxi Osobowe [...] karę pieniężną w wysokości 3.000 zł za wykonywanie transportu drogowego taksówką bez wymaganej licencji.

W uzasadnieniu tak podjętej decyzji wskazano, że w dniu [...] 2004 r. około godz. 19-- w [...] na ulicy [...] kierujący taksówką osobową marki A nr rej. [...] nr boczny [...] podczas kontroli nie okazał wymaganej na ten pojazd licencji. Decyzję w imieniu organu dokonującego kontroli podpisał aspirant sztabowy M. B.

Decyzję tą otrzymała strona w dniu [...].2004 r. i pismem z dnia [...],2004 r. wniosła odwołanie do organu odwoławczego, żądając uchylenia decyzji I-instancyjnej.

W uzasadnieniu odwołania podniesiono, że kontrolujący go w dniu [...].2004 r. Policjant błędnie przyjął, że w tym dniu był wykonywany transport drogowy bez wymaganej licencji. W protokole kontroli nie wskazano bowiem, że strona wykonywała transport drogowy taksówką, a ponadto miejsce kontroli (ulica, a nie postój taksówek) nie świadczył chociażby o zamiarze wykonywania tego transportu. Odwołujący podniósł, że samo poruszanie się niekompletnie oznakowanym samochodem nie jest wystarczającym dowodem do uznania wykonywania działalności gospodarczej. W okresie poprzedzającym dzień kontroli odwołujący po zmianie samochodu sukcesywnie dokonywał przystosowania pojazdu do działalności zarobkowej, natomiast w chwili kontroli okazano kontrolującemu Policjantowi dotychczasową licencję oraz ważne świadectwo legalizacji taksometru fiskalnego na kontrolowany pojazd. Posiadanie w pojeździe zalegalizowanego urządzenia fiskalnego umożliwia kontrolę usług świadczonych w ramach wykonywanej działalności gospodarczej. Przy pomocy drukarki połączonej z taksometrem fiskalnym można bowiem wydrukować dokument stwierdzając) wykonywanie lub brak wykonywania w dniu kontroli transportu osób taksówką.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00