Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 9 listopada 2006 r., sygn. II SA/Ke 1101/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędziowie Sędzia WSA Maria Grabowska (spr.), Asesor WSA Mirosław Surma, Protokolant Sekretarz sądowy Łukasz Pastuszko, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 9 listopada 2006 r. sprawy ze skargi A.Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w O. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wstrzymania robót budowlanych oddala skargę

Uzasadnienie

II SA/Ke 1101/05

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...], znak [...], Inspektor Nadzoru Budowlanego utrzymał w mocy postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w P. z dnia [..., znak [..., w sprawie wstrzymania budowy sieci gazowej średniego ciśnienia DN315 relacji K.-Z.-S.-G.-U.-S. wraz z poszerzeniem jezdni i budową chodników przy drogach powiatowych nr 15121 i 15164 w miejscowości U., gmina P..

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że z ustaleń postępowania przeprowadzonego przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w P. wynika, iż w ramach prowadzonej budowy chodnik budowany jest niezgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym w części dotyczącej szerokości, a także brak jest dokumentów potwierdzających zgodność usytuowania gazociągu. Miejscowe zawężenie szerokości chodnika do 1 m narusza zdaniem organu § 44 ust. 2 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz.U. z 1999r. Nr 43, poz. 430), zgodnie z którym dopuszczalne miejscowe zmniejszenie szerokości chodnika usytuowanego przy jezdni może wynosić do 1,25 m, jeżeli jest on przeznaczony wyłącznie do ruchu pieszych. Zmiana szerokości chodnika, dokonana w niniejszym przypadku, nie mieści się zdaniem organu w katalogu nieistotnych odstąpień od zatwierdzonego projektu budowlanego przewidzianych w art. 36a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2006r. Nr 156, poz. 1118), powoływanej dalej jako ustawa Prawo budowlane, ponieważ zmienia charakterystyczne parametry obiektu budowlanego. W takiej sytuacji, odstępując w istotny sposób od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę, inwestor winien, stosownie do treści art. 36a ust. 1 ustawy Prawo budowlane, uzyskać decyzję o zmianie pozwolenia na budowę. W przeciwnym razie, zgodnie z art. 50 ust. 1 pkt 4 powoływanej ustawy, właściwy organ wstrzymuje postanowieniem prowadzenie robót budowlanych wykonywanych w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu na budowę bądź w przepisach prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00