Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 23 listopada 2006 r., sygn. III SA/Gd 146/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Orłowska Sędziowie NSA Marek Gorski WSA Felicja Kajut (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Wioleta Gładczuk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 listopada 2006 r. sprawy ze skargi "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością we W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej [...] z dnia 22 grudnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe co do klasyfikacji taryfowej towaru 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją decyzje Dyrektora Urzędu Celnego [...]: - z dnia 25 marca 2002r. nr [...], - z dnia 25 marca 2002r. nr [...], - z dnia 29 marca 2002r. nr [...], 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej [...] na rzecz skarżącej kwotę 870,00 ( osiemset siedemdziesiąt ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania; 3. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Agencja Celna "B" działająca w imieniu Spółki z o.o. "A" z siedzibą we W. zgłosiła do objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towar opisany w polu 31 zgłoszeń celnych SAD jako "zupy i buliony i przetwory z nich - suszone - zupy błyskawiczne". Zgłaszający dla przedmiotowego towaru zadeklarowali kod PCN 2104 10 10 0 ze stawką celną w wysokości 25%.

Dyrektor Urzędu Celnego [...] trzema decyzjami z dnia 25 marca 2002 r. nr [...] i nr [...] oraz z dnia 29 marca 2002 r. nr [...] uznał zgłoszenia celne [...],[...] oraz [...] za nieprawidłowe w części dotyczącej pozycji taryfy PCN oraz obliczenia należności celnych i określił kwoty długu celnego. W wyniku weryfikacji ustalono bowiem, że towary zgłoszone do procedury dopuszczenia do obrotu według ww. zgłoszeń celnych to makaron instant zawierający w jednostkowym opakowaniu dwie niewielkie saszetki, w związku z czym powinien być zakwalifikowany do kodu PCN 1902 30 10 0 Taryfy celnej ze stawką celną w wysokości 40%.

Odwołania od powyższych decyzji wniosła spółka. Nie zgodziła się z ustaleniami organu celnego, iż przeważającym składnikiem importowanego towaru o nazwie "zupa błyskawiczna" jest makaron i zakwestionowała zakwalifikowanie produktu do pozycji obejmującej pozostałe makarony suszone. Odwołująca się zarzuciła organowi I instancji zmianę dotychczasowej, długoletniej praktyki w zakresie klasyfikacji identycznego towaru przez ten sam organ celny bez podania przyczyn wprowadzenia niekorzystnej dla spółki interpretacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00