Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 30 listopada 2006 r., sygn. I SA/Gd 190/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska, Sędzia WSA Ewa Wojtynowska (spr.), Protokolant Sekretarz Sądowy Marzena Cybulska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 17 listopada 2006 r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [ ...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia 2002 r. do grudnia 2003 r. oraz za styczeń i luty 2004 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzjami z dnia [...] roku Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego określił A. B. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia 2002 roku do grudnia 2003 roku oraz za styczeń i luty 2004 roku.

W wyniku rozpoznania odwołań, Dyrektor Izby Skarbowej, decyzją z dnia [...] utrzymał w mocy decyzje organu pierwszej instancji.

Organy podatkowe obu instancji wskazały na następujący stan faktyczny, ustalony w sprawie. A. B. na podstawie umowy najmu lokalu z dnia 1 lutego 1999 roku wynajmował firmie "A" Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością lokal użytkowy przy ul. [...], przy czym pierwszą deklarację na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy PIT-5 złożył za kwiecień 1998 roku, wykazując przychód z najmu. Umowa najmu zawarta została na czas określony z możliwością jej przedłużenia, a płatność za wynajem lokalu dokonywana była do dnia 10-go każdego miesiąca. Skarżący 14 sierpnia 1998 roku złożył oświadczenie o wyborze zwolnienia od podatku od towarów i usług w trybie art. 14 ust. 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, a wobec nie przekroczenia kwoty upoważniającej do korzystania ze zwolnienia podmiotowego korzystał ze zwolnienia od podatku w latach 1999 i 2000 na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 wymienionej wyżej ustawy.

Kwestię sporną stanowi zasadność opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczonych przez skarżącego usług najmu lokalu użytkowego, wobec stwierdzenia, że osiągnięta w roku 2000 wartość sprzedaży przekroczyła kwotę uprawniającą do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w rozumieniu art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym w następnym roku podatkowym; czy świadczenie usług polegających na wynajmie lokalu użytkowego spełnia kryteria art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Organy podatkowe wskazały, że w myśl art. 2 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie zaś z art.14 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3, (...) nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie 10.000 euro. Skarżący 14 sierpnia 1998 roku złożył oświadczenie o wyborze zwolnienia od podatku od towarów i usług VAT - 6, korzystając w następnych latach ze zwolnienia na mocy art.14 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Osiągniętym w roku 2000 przychodem w wysokości 57.942 złotych skarżący przekroczył kwotę uprawniającą do korzystania ze zwolnienia, określoną przez Ministra Finansów w § 1 rozporządzenia z dnia 7 grudnia 2000 r. w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 115. poz. 112) na rok 2001 w wysokości 39.800 złotych. Tym samym, wobec utraty prawa do zwolnienia skarżący z dniem 1 stycznia 2001 roku stał się czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zobowiązanym do wypełniania ciążących na nim z tego tytułu obowiązków, tj. złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT - R, prowadzenia ewidencji zawierającej dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowych, składania deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy oraz obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług w terminie do 25 dnia następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Opodatkowaniu, zgodnie z art.15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podlegał osiągnięty przez A. B. obrót z tytułu świadczenia usług najmu w poszczególnych miesiącach 2002 i 2003 roku oraz w styczniu i lutym 2004 roku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00