Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 30 padziernika 2006 r., sygn. III SA/Wr 291/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Józef Kremis (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Maciej Guziński Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk Protokolant Adam Sak po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 30 października 2006 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie rejestracji samochodu oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. - powołując jako podstawę prawną art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 z późn. zm., zwanej dalej w skrócie "u.p.r.d."), § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów (Dz. U. Nr 133, poz. 1123 z późn. zm.) w związku z art. 108 Kodeksu cywilnego oraz art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego - utrzymało w mocy decyzję Starosty D. z dnia [...] (Nr [...]) odmawiającą J. K. rejestracji samochodu marki Citroen Berlingo Nr rej. [...].

Na podstawie dowodu rejestracyjnego Nr 6497706, wydanego przez Starostę D., ustalono, że samochód marki Citroen Berlingo o numerze rejestracyjnym [...], był w dacie rejestracji przedmiotem współwłasności J. K. oraz P. H. W dniu [...] do Starostwa Powiatowego w D. wpłynął wniosek J. K. o rejestrację tego samochodu. Do wniosku dołączono fakturę Nr 193 z dnia [...] wskazującą jako sprzedawcę wymienionego wcześniej samochodu firmę A S.C. - J. K. i P. H., z siedzibą w Ś., oraz J. K. jako nabywcę samochodu (przy czym za sprzedawcę podpisała się J. K.), zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej wnioskodawczyni oraz P. H., dowód rejestracyjny, kartę pojazdu. Decyzją z dnia [...] pojazd ten został zarejestrowany czasowo pod numerem [...].

W dniu [...] do Starostwa Powiatowego w D. wpłynęło pismo P. H., w którym poinformował o niewyrażeniu przez niego zgody na zmianę prawa własności pojazdu, żądając jednocześnie wyjaśnienia przyczyn zarejestrowania samochodu bez jego zgody. W reakcji na to oświadczenie J. K. w piśmie z dnia [...] (skierowanym do Starostwa Powiatowego w D.) wyjaśniła, że do dnia [...] prowadziła spółkę cywilną A z P. H. a samochód był wykorzystywany do działalności tejże spółki. Z tym dniem spółka została rozwiązana i wspólnicy postanowili, że mienie spółki będące w użytkowaniu wspólników pozostaje we władaniu wspólników z możliwością jego rozdysponowania. Na tej podstawie J. K. zakupiła samochód na potrzeby prowadzonej przez nią działalności pod firmą B, zaś fakturę zakupu biuro prowadzące księgowość zaksięgowało na jej rzecz. Na dowód twierdzeń zawartych w piśmie J. K. dołączyła umowę spółki cywilnej (w której w § 14 strony umowy postanowiły, że likwidację spółki przeprowadzą obaj wspólnicy), aneks do umowy z dnia [...], umowę rozwiązania spółki cywilnej z dnia [...] (z której wynika, że do czasu ostatecznego rozliczenia każda ze stron może dysponować wyposażeniem i towarami, jakie fizycznie posiada w dniu rozwiązania spółki, a ewentualne rozdysponowanie towarów i wyposażenia będzie uwzględnione w rozliczeniu końcowym) oraz aneks do umowy rozwiązania spółki, określający należący do wspólników majątek i jego wartość.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00