Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 padziernika 2006 r., sygn. I SA/Wa 596/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Sobielarska (spr.) Sędziowie WSA Maria Tarnowska asesor WSA Iwona Kosińska Protokolant Małgorzata Kulińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 października 2006 r. sprawy ze skargi Fundacji [...] z siedzibą w W. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] stycznia 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wykreślenia obiektu z rejestru zabytków oddala skargę. .

Uzasadnienie

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzją z dnia [...] stycznia 2006 r., nr [...], po rozpoznaniu wniosku Fundacji [...] z siedzibą w W. o ponowne rozpoznanie sprawy, utrzymał w mocy decyzję Ministra Kultury z dnia [...] marca 2005 r., nr [...] odmawiającą skreślenia z rejestru zabytków domu [...] wchodzącego w skład zespołu folwarcznego w B.

Decyzja została oparta na następująco ustalonym stanie faktycznym sprawy:

Na mocy decyzji [...] Konserwatora Zabytków w P. z dnia [...] maja 1988 r., nr [...] wpisano do rejestru zabytków pod nr [...] zespół folwarczny w B. gmina [...], składający się ze [...], [...], dawnego domu [...], [...], [...] oraz istniejącego na tym terenie drzewostanu ([...]). W uzasadnieniu wskazano, że zabytkowy zespół folwarczny powiązany jest historycznie i stylistycznie z zabytkowym założeniem pałacowo-parkowym w B., stanowiącym cenne dobro kultury na terenie województwa [...]. Jednorodny architektonicznie zespół zbudowany został w końcu XIX wieku, rozbudowany w latach dwudziestych XX wieku, ciągnie się wzdłuż wschodniej granicy zabytkowego parku. Naruszenie jego substancji spowodowałoby nieodwracalne szkody dla całego założenia [...].

Wnioskiem z dnia [...] lipca 2004 r. Fundacja [...], będąca właścicielem zespołu folwarcznego w B., wystąpiła o skreślenie z rejestru zabytków domu [...] wchodzącego w skład tego zespołu. Właściciel podniósł, że wpis domu [...] do rejestru zabytków nastąpił bez potwierdzenia ustaleniami naukowymi o jego wartości historycznej lub artystycznej. Obiekt ten uległ ponadto zniszczeniu w stopniu powodującym utratę wartości historycznej lub artystycznej. Stan techniczny obiektu wymaga wymiany murów nad łękami jarzmowymi piwnic, filarów i pilastrów, wszystkich stropów, pokrycia i konstrukcji dachu, stolarki okiennej i drzwiowej, gzymsów ceglanych, odtworzenia ganku, nadproży okiennych oraz wykonania izolacji przeciwwilgociowej. Oznacza to, że substancja oryginalna zachowana będzie w szczątkowym zakresie, a zważywszy, że walory architektoniczne domu [...] są stosunkowo niewielkie ze względu na przeprowadzoną przebudowę w latach dwudziestych XX wieku obiekt ten winien być skreślony z rejestru zabytków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00