Wyrok WSA w Warszawie z dnia 2 padziernika 2006 r., sygn. III SA/Wa 2320/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Marek Wroczyński, Asesor WSA Hieronim Sęk, Protokolant Urszula Hoduń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 października 2006 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] maja 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2000 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej w W. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w R. z dnia [...] lutego 2006r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od towarów i usług za miesiące: od lutego do lipca oraz od września do października 2000r.
Postępowanie podatkowe zostało wszczęte wnioskiem J. K. z dnia [...] grudnia 2005r., którym domagał się zwrotu zapłaconego za w/w miesiące 2000r. podatku od towarów i usług w łącznej kwocie 467.787 zł. W uzasadnieniu wniosku podatnik wskazywał, iż w 2000r. posiadał status zakładu pracy chronionej (uzyskany na mocy decyzji z dnia [...] marca 1998r. wydanej na okres 3 lat) i do 31 grudnia 1999r. korzystał ze zwolnienia od wpłat do urzędu skargowego podatku od towarów i usług na zasadach określonych w art. 14a ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. poz. 50 ze zm. - dalej w tekście "ustawa o VAT"). Skarżący podnosił, że od 1 stycznia 2000r. z uwagi na zmianę przepisów ustawy o VAT, które pozbawiały go zwolnienia, wpłacał do urzędu skarbowego podatek za w/w miesiące 2000r. Uznał jednakże, że w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25 czerwca 2002r. sygn. K 45/01 stwierdzającym niekonstytucyjność przepisów nowelizujących ustawę o VAT -w zakresie w jakim zmieniają zasady wyliczenia kwoty podatku od towarów i usług podlegającego zwrotowi na rzecz zakładów pracy chronionej przed upływem okresu 3-letniego okresu na jaki przyznano ten status - przysługuje mu prawo do zwrotu zapłaconego podatku. Skarżący podnosił, iż w 1999r. rozpoczął w celu poprawy warunków pracy niepełnosprawnych wymianę parku samochodowego oraz przygotowania do utworzenia bazy rehabilitacyjno-rekreacyjnej dla osób niepełnosprawnych. Dowodził, że zawarł umowę przedwstępną nabycia nieruchomości, a w 2000 i 2001r. sfinalizował transakcję. Podjął także działania w celu adaptacji dla potrzeb rehabilitacji i wypoczynku niepełnosprawnych infrastruktury istniejącej na powyższej nieruchomości. Do wniosku o stwierdzenie nadpłaty załączył m.in. kserokopie faktur zakupu samochodów ciężarowych oraz umowę przedwstępną i akty notarialne zakupu działek.