Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 padziernika 2006 r., sygn. VI SA/Wa 1548/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Sędziowie Sędzia WSA Maria Jagielska Asesor WSA Agnieszka Łąpieś-Rosińska (spr.) Protokolant Karolina Pilecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 października 2006 r. sprawy ze skargi W. N. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] czerwca 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie wydania pozwolenia na broń myśliwską 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję z dnia [...] marca 2006 r. nr [...]; 2. stwierdza nieważność decyzji Komendanta Milicji Obywatelskiej w Warszawie z dnia [...] lipca 1978 r. nr [...] w części dotyczącej terminu ważności pozwolenia na broń; 3. zasądza od Komendanta Głównego Policji na rzecz skarżącego W. N. kwotę 440 (czterysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przez W. N. - decyzją z dnia [...] czerwca 2006 r. Komendant Główny Policji utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] marca 2006 r. odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Komendanta Policji z dnia [...] lipca 1978 r. nr [...] o wydaniu skarżącemu pozwolenia na broń myśliwską.

Z wnioskiem o stwierdzenie nieważności wskazanej wyżej decyzji skarżący W. N. wystąpił pismem z dnia [...] listopada 2001 r. Wniosek dotyczył stwierdzenia nieważności decyzji z 1978 r. - w części dotyczącej czasowości pozwolenia na broń. Zdaniem skarżącego udzielone pozwolenie na broń myśliwską dotknięte było wadą rażącego naruszenia prawa w części określającej czasowość tego pozwolenia. Skarżący powołał się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 września 1993 r., w którym to orzeczeniu Trybunał orzekł, iż § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 października 1990 r. (Dz. U. Nr 76, poz. 452) jest niezgodny z ustawą z dnia 31 stycznia 1961 r. o broni i amunicji i materiałach wybuchowych, stwierdzając iż ani przepis art. 5 ust. 3 ani żaden inny przepis ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. nie upoważnił Ministra Spraw Wewnętrznych do ustalenia w drodze rozporządzenia wykonawczego, ograniczonej w czasie ważności pozwoleń na broń. Skarżący wyjaśnił, iż w reakcji na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego organy policji "z urzędu" stwierdzały nieważność wydanych pozwoleń na broń w części dotyczącej okresów ich ważności, co nie miało miejsca w jego przypadku. Skutkiem natomiast pozostawienia w obiegu prawnym wadliwego pozwolenia z 1978 r. było nie tylko skazanie skarżącego W. N. prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w [...] (sygn. akt [...]) za przestępstwo nielegalnego posiadania broni, ale także odmowa wydania nowego pozwolenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00