Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 października 2006 r., sygn. II SA/Wa 1824/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Asesor WSA Przemysław Szustakiewicz po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 12 października 2006r. sprawy ze skargi K.N. reprezentowanej przez przedstawicielkę ustawową matkę H. K. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] lipca 2006r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku 1. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji, oraz poprzedzającej ją decyzji z dnia [...] kwietnia 2006r. 2. zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości

Uzasadnienie

II SA/Wa 1824/06

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] lipca 2006r. nr [...] Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po ponownym rozpatrzeniu sprawy utrzymał w mocy decyzję podjętą w dniu [...] kwietnia 2006 r. i odmówił przyznania małoletniej K. N. reprezentowanej przez matkę H. K. renty rodzinnej po zmarłym ojcu Z. N. w drodze wyjątku.

W uzasadnieniu do w/w decyzji Prezes ZUS podniósł, że przyznanie świadczenia na podstawie art. 83 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( t.j. Dz. U. z roku 2004, Nr 39 poz. 353 z późn. zm.) jest możliwe, jeżeli wnioskodawca spełnia następujące warunki:

jest lub był osobą ubezpieczoną lub jest członkiem rodziny pozostałym po ubezpieczonym;

nie spełnia warunków ustawowych do uzyskania świadczeń wskutek szczególnych okoliczności;

nie może podjąć pracy ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek;

nie ma niezbędnych środków utrzymania.

Prezes ZUS wyjaśnił również, że do przyznania świadczenia w drodze wyjątku wszystkie przesłanki, o jakich mowa w tym przepisie, powinny być spełnione łącznie. Brak spełnienia przez wnioskodawcę którejkolwiek z przesłanek wyklucza możliwość przyznania mu świadczenia w drodze wyjątku. Renta rodzinna jest pochodną świadczenia osoby zmarłej. Dlatego też Prezes ZUS zbadał przede wszystkim okoliczności odnoszące się do zmarłego ojca dziecka. W trakcie postępowania stwierdzono, że ostatnio udowodniony okres składkowy Z. N. przypada na dzień 31 marca 2000 r., a zgon nastąpił [...] sierpnia 2005 r. Przez cały ten czas tj. 5 lat, 3 miesiące i 6 dni, ojciec dziecka prowadził działalność gospodarczą, ale nie odprowadzał z jej tytułów składek do ZUS, co spowodowało, że na jego koncie istnieje zaległość w wysokości 53.751,91 zł. Nieodprowadzanie składek nie jest okolicznością, która usprawiedliwia nienabycie świadczenia w trybie zwykłym. Sama zaś trudna sytuacja materialna strony nie może być przesłanką nabycia świadczenia, gdyż nie ma ono charakteru socjalnego. W ocenie Prezesa ZUS brak jest więc warunków do przyznania świadczenia z art. 83 cyt. ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00