Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26 padziernika 2006 r., sygn. III SA/Po 328/05

 

Dnia 26 października 2006 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Beata Sokołowska Sędziowie WSA Małgorzata Górecka (spr.) Katarzyna Wolna-Kubicka Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 października 2006 roku przy udziale sprawy ze skargi Spółki "A" na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] roku nr [...] w przedmiocie wydania pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania czynnego /-/ K. Wolna-Kubicka /-/ B. Sokołowska /-/ M. Górecka WSA/wyr.1 - sentencja wyroku

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Celnego w P. decyzją nr [...] z dnia [...] - wydaną na podstawie art. 207 Ordynacji podatkowej oraz art. 121 § 2 pkt. 3 i art. 262 Kodeksu celnego - odmówił Spółce "A" w P. wydania pozwolenia na korzystanie z procedury uszlachetniania czynnego w systemie ceł zwrotnych.

W uzasadnieniu tej decyzji podniesiono, iż zgodnie z wnioskiem spółki z dnia [...]2003r. proces uszlachetniania czynnego polegać miał na składaniu i montażu koszulek dziewczęcych (top) w wyniku którego powstać miał produkt kompensacyjny - czasopisma z koszulkami. Zdaniem organu celnego czynności wnioskowane przez stronę nie mogły zostać zakwalifikowane do żadnego z procesów uszlachetniania czynnego, określonych w art. 121 § 2 pkt. 3 Kodeksu celnego - chodziło bowiem w istocie o zwykłe zapakowanie koszulek łącznie z gazetą w folię dla celów handlowych. Istota uszlachetniania czynnego sprowadzać się ma natomiast do przetworzenia danego towaru lub jego połączenia z innymi przedmiotami w celu wytworzenia nowego produktu będącego rzeczą odrębną od składników zużytych do jego wytworzenia. Postulowana czynność pakowania została przewidziana przez przepis § 44 ust. 1 pkt. 3 lit. c rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 08.03.2001r. w sprawie gospodarczych procedur celnych (Dz. U. Nr 18, poz. 214 ze zm.) jako "czynność zwyczajowa", która może być dokonywana wobec towaru objętego procedurą składu celnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00