Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 padziernika 2006 r., sygn. III SA/Po 348/05

 

Dnia 17 października 2006 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Kosewska (spr.) Sędziowie WSA Katarzyna Wolna-Kubicka As. sąd. Szymon Widłak Protokolant: ref. staż. Damian Wojtkowiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 października 2006 roku przy udziale sprawy ze skargi Spółki "A" na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] roku nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oddala skargę /-/ Sz. Widłak /-/ M. Kosewska /-/ K. Wolna-Kubicka WSA/wyr.1 - sentencja wyroku

Uzasadnienie

Spółka "A" w K. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu towary określone jako gumy naturalne - pozostałe Flanogen RPI 64/230 S oraz Satiagel RPT 15 S. Do zgłoszeń celnych na formularzach SAD załączono dokumentny wymagane do objęcia przedmiotowych towarów wnioskowaną procedurą celną.

W dniu [...] Dyrektor Urzędu Celnego decyzją Nr [...] do [...] uznał zgłoszenia celne nr [...], z dnia [...].,[...] z dnia [...],[...] z dnia [...], [...] z dnia [...] i [...] z dnia [...] za nieprawidłowe w części dotyczącej klasyfikacji taryfowej, stawki celnej oraz określenia kwoty długu celnego.

Organ I instancji ustalił, że Flanogen RPI 64/230 S oraz Satiagel RPT 15 S -składające się z soli ( 51%), karagenu ( 39%) i gumy ksantanowej ( 10%) - winny być klasyfikowane do kodu 2106 90 92 0 z autonomiczną stawką celną w wysokości 20%.

W odwołaniu spółka wniosła o uchylenie powyższej decyzji i zaklasyfikowanie spornych preparatów do kodu PCN 1301 90 90 0 taryfy tj. "Szelak; gumy naturalne, żywice, gumożywice i oleożywice - pozostałe". Spółka podniosła, że są to mieszanki dwóch składników tj. chlorku sodu ( soli) w ilości 51 % i hydrokoloidów takich jak karagen E 407 i guma ksantanowa E 415 w ilości 49 %. Ta okoliczność uzasadnia klasyfikację taryfową do "gum" - termin ten jest bowiem synonimem "hydrokoloidu".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00