Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 26 padziernika 2006 r., sygn. II SA/Op 248/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Daria Sachanbińska - spr. Sędziowie: Sędzia WSA Ewa Janowska Asesor sądowy Grażyna Jeżewska Protokolant: Referent-stażysta Agnieszka Jurek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 października 2006r. sprawy ze skargi A S.A w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zgłoszenia zanieczyszczenia powierzchni ziemi oddala skargę.

Uzasadnienie

W piśmie z dnia 30 czerwca 2004 r., skierowanym do Starosty Powiatu [...], A Spółka Akcyjna, powołując się na przepis art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw, dokonał zgłoszenia zanieczyszczenia powierzchni ziemi, tj. nieruchomości położonej przy ul [...] w N., stanowiącej działkę o numerze ewidencyjnym a - obręb [...]. Jednocześnie wniesiono o dokonanie wpisu nieruchomości do rejestru gruntów zanieczyszczonych, zgodnie z art. 12 ust. 3 tej ustawy. W uzasadnieniu zgłoszenia A S.A. wskazał, że zanieczyszczenie przedmiotowej nieruchomości powstało przed dniem wejścia w życie powołanej ustawy i spowodowane zostało przez B S.A., która została wykreślona z rejestru handlowego z dniem 7 września 1999 r., a która władała działką od roku 1946. W roku 1999 nieruchomość ta została przekazana A S.A. w stanie zanieczyszczonym.

Starosta [...] decyzją z dnia [...], nr [...], opartą o przepis art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 100, poz. 1085 ze zm.) odrzucił zgłoszenie, uznając je za bezzasadne. Przede wszystkim organ uznał, że wnioskodawca jest następcą prawnym byłej B S.A., co potwierdził również Departament Instrumentów Ochrony Środowiska Ministerstwa Środowiska w piśmie z dnia 10 grudnia 2004 r. W wyniku połączenia spółek nastąpiła bowiem sukcesja generalna praw i obowiązków, a A S.A. stał się następcą prawnym B S.A., zarówno w zakresie stosunków cywilnoprawnych, jak i prawa administracyjnego. Tak więc wnioskodawca jest odpowiedzialny za rekultywację będącej w jej władaniu, zanieczyszczonej ziemi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00