Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 3 padziernika 2006 r., sygn. II SA/Ol 630/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędziowie Sędzia WSA Hanna Raszkowska Asesor WSA Katarzyna Matczak (spr.) Protokolant Karolina Hrymowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 października 2006 r. sprawy ze skargi B. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie przyznania specjalistycznych usług opiekuńczych w formie indywidualnej pomocy logopedycznej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu l instancji; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. WSA/wyr.1 - sentencja wyroku

Uzasadnienie

Pismem z dnia 16 grudnia 2005r. B. B. zwróciła się do Ośrodka Pomocy Społecznej o przyznanie synowi P. B. specjalistycznych usług opiekuńczych w wymiarze zaleconym przez lekarza specjalistę na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1996r.

Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej pismem z "[...]"grudnia 2005r poinformował o braku możliwości rozpatrzenia tej sprawy wobec braku zatrudnienia osoby mogącej sprawować ww. usługi.

Na skutek wniesionego odwołania, Samorządowe Kolegium Odwoławcze , decyzją z dnia "[...]"marca 2006r. uchyliło rozstrzygnięcie organu I instancji i przekazało sprawę do ponownego rozpoznania.

Po ponownym rozpatrzeniu sprawy i przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, działający z upoważnienia Burmistrza Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, odmówił przyznania P. B. specjalistycznych usług opiekuńczych w formie indywidualnej pomocy logopedycznej w wymiarze 10 godzin tygodniowo.

W uzasadnieniu wskazano, iż B. B. przedłożyła zaświadczenie lekarza psychiatry wskazujące, iż dla rozwoju dziecka istotne jest zapewnienie fachowej indywidualnej pomocy logopedycznej w środowisku życia dziecka w formie specjalistycznych usług opiekuńczych w wymiarze 10-20 godzin tygodniowo lecz uznano, że wniosek strony nie znajduje potwierdzenia w pozostałej dokumentacji dotyczącej tej sprawy. Ustalono bowiem, że dla P. wskazany jest pobyt w przedszkolu integracyjnym i w związku z tym zaleceniem dziecko uczęszcza do oddziału przedszkolnego przy Centrum "[...]". Z zaświadczenia tej placówki wynika, iż dziecko uczęszcza tam w celu edukacji, rehabilitacji i terapii, zajęcia odbywają się codziennie, przy czym w miesiącu marcu br. dziecko uczestniczyło w zajęciach w wymiarze 15 godzin tygodniowo. Podano, że istotnym dowodem w tej sprawie jest zaświadczenie Powiatowej Poradni "[...]", w której dziecko było badane, a w którym poinformowano, iż Pani B. zrezygnowała z pomocy logopedycznej świadczonej przez poradnię, mimo wskazań do takiej terapii. Poza tym podano, iż specjalista logopeda przyjmuje w P. i w B., czyli miejscowości oddalonej od miejsca zamieszkania o 8 km. Zdaniem tego specjalisty praca logopedy z dzieckiem nie może wynosić więcej niż 2 godziny tygodniowo, zaś dalszą pracę powinni przejąć rodzice.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00