Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 18 padziernika 2006 r., sygn. II SA/Łd 45/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Szkudlarek, Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski, Asesor WSA Renata Kubot-Szustowska (spr.), Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Rybicki, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 października 2006 r. sprawy ze skargi T. R. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przyznania uprawnień kombatanckich 1. oddala skargę; 2. przyznaje i nakazuje wypłacenie ze Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi adwokat B. K., prowadzącej Kancelarię Adwokacką w Ł. przy ulicy [...] pok. [...], kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych powiększoną o należny podatek od towarów i usług, tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącej z urzędu.

Uzasadnienie

Prawomocnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia [...], wydanym w sprawie o sygn.akt II SA/Łd 1772/03 oddalono skargę T. R. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] Nr [...] o przyznaniu skarżącej uprawnień kombatanckich z tytułu pobytu w obozie przesiedleńczym w Łodzi, w wymiarze jednego miesiąca.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia wskazano, iż podstawę prawną decyzji organu administracji publicznej o przyznaniu skarżącej uprawnień kombatanckich stanowi przepis art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 24.stycznia 1991r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (tekst jednolity Dz.U. Nr 42 z 2002r., poz. 317 ze zm.). Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika bowiem, iż skarżąca została wysiedlona wraz z rodziną z miejscowości [...] do jednego z obozów podległych Centrali Przesiedleńczej w Ł., a w dniu 17.kwietnia 1994r. została wraz z rodziną wywieziona na roboty przymusowe do III Rzeszy. W zaskarżonej decyzji prawidłowo ustalono przy tym okres pobytu skarżącej w obozie przesiedleńczym, a co za tym idzie i uprawnienia kombatanckie za okres jednego miesiąca, wynikające z ustawy z dnia 24.stycznia 1991r. o kombatantach. Żądanie skarżącej, wyrównania świadczenia od dnia złożenia wniosku oraz przyznania jej odsetek z tego tytułu nie mogło natomiast zostać uwzględnione, gdyż nie jest on organem właściwym w tym przedmiocie. Kierownik Urzędu potwierdza jedynie sam fakt posiadania uprawnień kombatanckich przez osobę zainteresowaną a jego decyzja ma charakter deklaratywny. Stosownie natomiast do treści art.24 ustawy o kombatantach, świadczenia pieniężne, przewidziane dla kombatantów i innych osób uprawnionych są wypłacane przez właściwe organy rentowe ze środków będących w dyspozycji tych organów i finansowane z budżetu państwa. Świadczenia te oraz dodatek kompensacyjny i ryczałt energetyczny wraz z odsetkami za opóźnienie w ustaleniu prawa do nich lub ich wypłaty oraz koszty obsługi podlegają refundacji na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz Funduszu Emerytalno - Rentowego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z budżetu państwa. Tym samym realizacja decyzji Kierownika Urzędu należy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych a rozpoznawanie odwołań w sprawach, dotyczących sposobu realizacji decyzji Kierownika Urzędu, a ściślej określenia wysokości i początkowej daty przyznanego świadczenia, należy do sądów okręgowych - sądów pracy i ubezpieczeń społecznych. O roszczeniach odszkodowawczych natomiast, związanych czy wynikających z bezczynności organu administracji, orzekają sądy cywilne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00