Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 31 padziernika 2006 r., sygn. III SA/Łd 513/06

 

Dnia 31 października 2006 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Nowacki (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Janusz Furmanek, Asesor WSAEwa Alberciak, Protokolant Referendarz sądowy Magdalena Sieniuć, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 października 2006 roku sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł. na decyzję Dyrektor Izby Celnej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się wyroku, 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Ł. na rzecz skarżącej A spółki z ograniczoną odpowiedzialnścią w Ł. kwotę 1498 (tysiąc czterysta dziewięćdziesiąt osiem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia z dnia [...] nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego II w Ł. uznał zgłoszenie celne SAD nr [...] z dnia [...] za nieprawidłowe w części dotyczącej klasyfikacji towaru, określił kwotę wynikającą z długu celnego i zmienił elementy zgłoszenia celnego w polu: 31 (opakowanie i opis towaru), 33 (kod towaru), i 47 (obliczenie opłat). W uzasadnieniu decyzji organ celny wskazał, iż A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł. wnioskowała o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu, towaru który opisała w polu 31 zgłoszenia celnego jako "związki aminowe tlenową 800 szt.; L-Carnityna" i zaklasyfikowała do kodu 29 22 49 70 0 ze stawką celną 0%.

W wyniku kontroli dokumentów SAD powstała wątpliwość co do taryfikacji towarów, co spowodowało, że organ celny postanowieniem z dnia [...] wszczął postępowanie celne dotyczące powyższego zgłoszenia celnego.

W oparciu o treść zezwolenia Głównego Inspektora Sanitarnego nr [...] organ celny ustalił, że w skład preparatu wchodzą następujące substancje: woda. L-Carnityna, kwas cytrynowy, aromat naturalny, acesulfan K, aspartam, ryboflawina. Zdaniem organu importowany przez spółkę preparat stanowi mieszaninę różnych substancji spożywczych i spełnia przesłanki uzasadniające zaklasyfikowanie go do pozycji 2106 ponieważ: 1) jest przetworem składającym się całkowicie lub częściowo ze środków spożywczych, stosowanych do produkcji napojów lub przetworów przeznaczonych do spożycia dla ludzi, 2) jest preparatem stanowiącym uzupełnienie diety dla osób wykonujących duży wysiłek fizyczny, 3) jest preparatem opartym na ekstraktach roślinnych, aspartamu z dodatkiem witamin. W ocenie organu, biorąc pod uwagę skład i charakter preparatów należy je klasyfikować do kodu PCN 21 06 90 92 0. Fakt, iż preparat stanowi mieszaninę różnych substancji spożywczych wyklucza, w ocenie organu celnego, możliwość zaklasyfikowania go do działu 29 ponieważ obejmuje on wyłącznie wyodrębnione, zdefiniowane związki organiczne, także zanieczyszczone. Odrębny, chemicznie zdefiniowany związek jest pojedynczym związkiem chemicznym o znanej strukturze, który nie zwiera innych substancji celowo dodanych podczas produkcji lub jej zakończeniu (włącznie oczyszczeniem).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00