Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 6 padziernika 2006 r., sygn. IV SA/Gl 707/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax Sędziowie Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska Protokolant staż. Anna Michalska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 października 2006r. sprawy ze skargi A. D i S. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie dodatku mieszkaniowego uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Prezydent Miasta G., na zasadzie m.in. art.7 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 71, poz.734), odmówił przyznania S. D. dodatku mieszkaniowego. W wyniku przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego doszedł bowiem do przekonania, że w jego rodzinie występuje rażąca dysproporcja pomiędzy wykazanymi niskimi dochodami a faktycznym stanem majątkowym wskazującym na możliwość uiszczania wydatków związanych z zajmowaniem lokalu mieszkalnego wykorzystując własne środki i posiadane zasoby majątkowe. Dysproporcji tej dopatrzył się posiadaniu i użytkowaniu samochodu osobowego [...] o "dość dużej wartości szacunkowej". W ocenie organu sytuacja ta wskazuje, że gospodarstwo domowe dysponowało zasobami pieniężnymi, które zostały zainwestowane w zakup samochodu. Ponadto wskazał, że ponoszone koszty utrzymania tego samochodu znacznie zubożają budżet rodziny, a nie są niezbędnymi i podstawowymi wydatkami rodziny. Na koniec uzasadnienia wskazał, iż samochód osobowy jest dobrem luksusowym, podczas gdy dodatek mieszkaniowy przyznaje się osobom, które znajdują się w niedostatku i nie są w stanie samodzielnie zaspokoić podstawowych potrzeb bytowych. Zdaniem organu fakt posiadania mieszkania własnościowego oraz samochodu świadczy o dobrej sytuacji majątkowej gospodarstwa domowego Państwa D.. Dlatego orzekł jak w osnowie decyzji.

W odwołaniu od tego rozstrzygnięcia S. i A. D. - domagając się jego zmiany i uwzględnienia żądania - zakwestionowali trafność rozumowania przeprowadzonego przez organ orzekający. W pierwszej kolejności wskazali, że w ich rodzinie nastąpiło obniżenie dochodów w związku z urodzeniem bliźniaków i koniecznością przejścia żony na urlop wychowawczy, na którym przebywa od dnia [...] r. W związku z tym na rodzinę 5 - osobową pracuje tylko mąż. Odnosząc się do podstawowego zarzutu związanego z posiadanym samochodem wyjaśnili, że przedmiotowe auto [...], zostało przez nich zakupione jako używane, obecnie ma [...] lat i głównie wykorzystywane jest do wożenia dzieci. Ustosunkowując się zaś do podniesionego przez organ argumentu posiadania własnościowego mieszkania podkreślili, że jest to lokal zaadaptowany na poddaszu z własnych środków i oszczędności z poprzednich lat. Znajduje się w [...]-letnim budynku o [...] mieszkaniach, typu "familok", bez gazu, ogrzewany węglowo, bez ciepłej wody, zaś łazienka została wykonana na własny koszt. Konkludując skarżący zajęli stanowisko, że niski poziom życia jego rodziny przy braku nieuzasadnionych wydatków oraz rozmiar lokalu ([...] m2) uzasadniają wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00