Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 23 padziernika 2006 r., sygn. IV SA/Gl 413/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Adam Mikusiński po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 23 października 2006 r. sprawy ze skargi J. J. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, 3) zasądza od Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz skarżącego kwotę [...] zł /[...] złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania. WSA/wyr.1a - sentencja wyroku (tryb uproszczony)

Uzasadnienie

Skarżący J. J. ubiegał się o przyznanie uprawnień kombatanckich z tytułu pobytu w obozie przesiedleńczym w Ł.

Decyzją z dnia [...] Nr [...] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odmówił skarżącemu przyznania uprawnień kombatanckich. Jako materialnoprawną podstawę rozstrzygnięcia organ wskazał art. 1 ust. 2 - art. 4, art. 21 ust. 1, art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 371), zwanej dalej ustawą o kombatantach.

W uzasadnieniu decyzji organ orzekający stwierdził, że wnioskodawca nie udokumentował w sposób wystarczający faktu swojego pobytu w obozie w Ł., co uniemożliwia przyznanie mu uprawnień kombatanckich na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o kombatantach. Opierając się na relacjach rodziców i rodzeństwa nie podał on bowiem przy jakiej ulicy mieścił się obóz. Z zaświadczenia wystawionego przez Archiwum Państwowe w Ł. wynika natomiast, że nazwisko jego rodziny nie figuruje we fragmentarycznie zachowanych wykazach osób wysiedlonych z powiatu g. Nadto zdaniem tego organu przedstawione przez J. J. oświadczenia świadków T. K. i E. Z. nie są wystarczającym dowodem potwierdzającym jego pobyt w obozie. Mało bowiem prawdopodobne aby świadkowie pamiętali pobyt wnioskodawcy w obozie. Wnioskodawca i świadkowie wysiedleni zostali z różnych miejscowości (R., Ś. i T.), a w obozie przebywała każdorazowo bardzo duża liczba osób. Istotne znaczenie ma również fakt, że świadek T. K. w [...] r. miała niespełna [...] lat, zaś świadek E. Z. swoje oświadczenie oparł na przekazach rodziców, zaś bezpośrednia ocena tych relacji jest dla organu niedostępna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00