Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 października 2006 r., sygn. III SA/Gl 517/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach Sędziowie Asesor WSA Mirosław Kupiec (spr.) Asesor WSA Barbara Orzepowska-Kyć Protokolant sek. sąd. Joanna Spadek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 października 2006 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" Sp. z o. o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do wartości celnej towaru, podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez A Sp. z o.o. w W. (zwaną dalej Spółką) w dniu [...] listopada 2001 r. nr [...] objęto procedurą dopuszczenia do obrotu towar (leki), objęty uprzednio procedurą składu celnego. Wartość celną towaru przyjęto w wysokości zadeklarowanej przez Spółkę w kwocie [...] zł, odpowiadającej wartości transakcyjnej udokumentowanej fakturami załączonymi do zgłoszenia celnego, wystawionymi przez eksportera B z siedzibą w D. (Irlandia).

W toku czynności kontrolnych przeprowadzonych w siedzibie Spółki, przez funkcjonariuszy Inspekcji Celnej, obejmujących zgodność obrotu towarowego z zagranicą w okresie od dnia 1 grudnia 2000 r. do dnia 31 grudnia 2001 r., ustalono m.in., że Spółkę łączyła z eksporterem umowa zawarta w dniu [...] r.

Jak ustalili kontrolujący w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2001 r. wartość premii przyznanych notami kredytowymi wynosiła 35 % wartości sprzedaży farmaceutyków (z wyłączeniem podatku od towarów i usług) (tabela zawierająca listę towarów w stosunku do których firma otrzymała kwartalne noty kredytowe. Płatności za towary wobec dostawców odbywały się w formie comiesięcznych przelewów bankowych realizowanych w formie kompensaty należności i zobowiązań (dokumenty potwierdzające wyliczenie wzajemnych kompensat z tytułu płatności za zakupione towary (akta wspólne dołączone do sprawy o sygn. akt III SA/Gl 509/05).

W piśmie z dnia [...] r. nazwanym wyjaśniającym do protokołu końcowego kontroli, Spółka odniosła się między innymi do kwestii istoty otrzymywanych premii nazwanych finansowymi. Spółka uznała, że otrzymywanie przez nią premii pieniężnych nie spowodowało zmian w cenie zakupu towarów pochodzących z importu, bowiem premie te nie odnosiły się do dokonywanych zakupów, a wyłącznie do uzyskiwanych poziomów sprzedaży. Analiza natury prawnej otrzymywanych premii, jak i treść przepisów prawa celnego doprowadziły Spółkę do wniosku, iż premie finansowe pozostawały bez wpływu na wartość celną importowanych towarów. Spółka powołując się na art. 85 § 1 i art. 23 § 1 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117 z późn. zm., zwanej dalej Kodeksem celnym) wskazywała, że otrzymywane premie nie wpływały na wielkość ceny faktycznie zapłaconej (i należnej) z tytułu zakupu towarów. Podkreślono, że w ramach zdarzeń opisanych w art. 31 Kodeksu celnego, który dotyczy odliczania kosztów od wartości celnej, nie jest wymienione udzielenie premii w oparciu o osiągniętą wartość sprzedaży towarów importowanych. Zdaniem Spółki wpływ na wartość celną towarów mogą mieć tylko te zdarzenia faktyczne i prawne, które nastąpiły przed wprowadzeniem towaru do obroty na polskim obszarze celnym, a kalkulacja z uwzględnieniem czynników o nieokreślonym wymiarze finansowym mogłaby prowadzić do ryzyka zaniżenia uiszczanych należności celnych. Wskazano też, że pojęć "premii pieniężnych" nie należy stosować zamiennie z pojęciami "upustów" i "rabatów-, ponieważ premie nie wpływają na obniżenie ceny należnej dostawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00