Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 października 2006 r., sygn. I SA/Gl 2028/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Wiciak, Sędzia WSA Teresa Randak, Sędzia WSA Krzysztof Winiarski (spr.), Protokolant Anna Florek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 października 2006 r. sprawy ze skargi S. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ulgi płatniczej - umorzenie zaległości podatkowej uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Nr [...], działając na zasadzie art. 67 § 1 cyt. ustawy - Ordynacja podatkowa Prezydent Miasta C. odmówił S. M. umorzenia zaległości z tytułu podatku od środków transportowych za lata 1999 - 2004 łącznie w wysokości [...] zł.

Strona, odwołując się od powyższej decyzji przedstawiła swoją trudną sytuację finansową i wniosła o umorzenie zaległości z tytułu podatku od środków transportowych.

Samorządowe Kolegium odwoławcze w C. decyzją z dnia [...] r. Nr [...] utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu SKO stwierdziło iż:

Materialnoprawną podstawę do zastosowania ulgi podatkowej w postaci umorzenia zaległości podatkowych stanowi art. 67 cyt. Ustawy - Ordynacja podatkowa, w myśl którego umorzenie stosuje się w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem publicznym. O wypadkach w rozumieniu tego przepisu można mówić w razie znacznego obniżenia zdolności płatniczej innych obiektywnych czynników zewnętrznych, na wystąpienie których podatnik nie mógł mieć wpływu, a spłata lub wyegzekwowanie należności podatkowych w sposób istotny podważyłaby warunki egzystencji podatnika.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze podkreśliło, że ulga w postaci umorzenia zaległości podatkowych ma charakter uznaniowy co oznacza, że organ podatkowy po uprzednim zbadaniu sytuacji materialnej wnioskodawcy i dokonaniu oceny tej sytuacji może wyrazić zgodę na jej zastosowanie, ale nie ma takiego obowiązku. Uznanie administracyjne oznacza więc przewidziane obowiązującymi przepisami uprawnienie organu wydającego decyzję do wyboru rozstrzygnięcia. Natomiast rola Kolegium Odwoławczego w typu sprawach sprowadza się do zbadania czy granice swobodnego uznania przy podjęciu decyzji nie zostały przez ten organ przekroczone. Naczelny Sąd Administracyjny w swych licznych wyrokach wyraził pogląd, że przy rozpatrywaniu wniosku o udzielenie ulgi w spłacie należności podatkowych organ ma obowiązek brać pod uwagę przede wszystkim sytuację finansową w jakiej podatnik znajduję się w chwili gdy podejmowana jest decyzja w sprawie. Organ podatkowy rozpatrując wniosek podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą o zastosowanie ulgi podatkowej przewidzianej w ordynacji podatkowej winien zatem wziąć pod uwagę możliwość jej zastosowania w warunkach, które pozwolą podatnikowi prowadzącemu taką działalność na osiągnięcie równowagi ekonomicznej i uchronią go przed likwidacją lub upadłością.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00