Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 3 padziernika 2006 r., sygn. I SA/Bd 451/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Leszek Kleczkowski Sędziowie: Sędzia WSA Dariusz Dudra Asesor sądowy Urszula Wiśniewska (spr.) Protokolant Asystent sędziego Daniel Łuczon po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 03 października 2006 r. sprawy ze skargi Wioletty P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług z tytułu importu pojazdu oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] 2006 Nr [...] Dyrektor Izby Celnej w T. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. nr [...] z dnia [...] 2005r. określającą Wiolecie P. kwotę podatku od towarów i usług należnego z tytułu importu samochodu osobowego.

W uzasadnieniu wskazano, iż w dniu [...] 2004r.Wioletta P. zakupiła na terenie Holandii samochód osobowy marki O. \N dniu [...] 2004r., złożyła deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego. Następnie postanowieniem z dnia [...] 2005r., Naczelnik Urzędu Celnego w B., wszczął z urzędu postępowanie podatkowe w sprawie określenia kwoty podatku od towarów i usług VAT z tytułu importu towaru, a w dniu [...] 2005r., wydał decyzję określającą ten podatek.

W odwołaniu od decyzji organu pierwszej instancji określającej prawidłową kwotę podatku od towarów i usług VAT należnego z tytułu importu pojazdu, podatniczka wskazała, iż na podstawie art. 560 k.c. odstąpiła od zawartej umowy. Ponieważ jednak sprzedający nie zgodził się na obniżenie ceny, oraz usuniecie wad doszło do zwrotu pojazdu na zasadzie porozumienia miedzy stronami. Podkreśla, iż nie rozporządzała samochodem jak właściciel. W ocenie strony organ pierwszej instancji nie ustosunkował się do przedstawionych dowodów. Wskazała także, iż najmniej istotny w sprawie jest fakt zakupu samochodu gdyż cała rzecz polega na jego zwrocie w związku z tym na barku ustawowych przesłanek importu.

Dyrektor Izby Celnej ustosunkowując się do zarzutów odwołania wskazał, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 3) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 534), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega m.in. import towarów. Zgodnie zaś z art. 170 ust. 6. cyt. ustawy za import towarów uważa się również wykorzystanie (wprowadzenie do wolnego obrotu) po dniu 30 kwietnia 2004 r., na terytorium kraju, przez podatnika lub każdy inny podmiot niebędący podatnikiem, towarów dostarczonych im przed dniem 1 maja 2004r. na terytorium Wspólnoty przed rozszerzeniem lub terytorium nowych państw członkowskich, jeżeli:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00