Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 września 2006 r., sygn. VI SA/Wa 854/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka Sędziowie Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz (spr) Sędzia WSA Izabela Głowacka - Klimas Protokolant Karolina Pilecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 września 2006 r. sprawy ze skargi I. R. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] lutego 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy powołania na stanowisko notariusza i wyznaczenia siedziby kancelarii notarialnej oddala skargę
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] lipca 2004 roku Pani I. R. zwróciła się do Ministra Sprawiedliwości o powołanie jej na notariusza oraz wyznaczenie kancelarii w [...] przy ulicy M.
Pismem z dnia [...] sierpnia 2004 roku znak [...] Dyrektor Departamentu Organizacyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości zwróciła się do Prezesa Izby Notarialnej w [...] z prośbą o wydanie opinii w przedmiocie złożonego wniosku oraz o przeprowadzenie lustracji lokalu wskazanego przez kandydatkę na siedzibę kancelarii notarialnej.
Uchwałą nr [...] z dnia [...] sierpnia 2005 r. Rada Izby Notarialnej w [...] na podstawie art. 10 w zw. z art. 35 pkt 1 ustawy z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r., Nr 42, poz. 369 z późn. zm.) oraz art. 106 § 5 w zw. z art. 124 k.p.a. postanowiła: § 1 Negatywnie zaopiniować wniosek Pani I. R. o powołanie na stanowisko notariusza, § 2 Negatywnie zaopiniować wniosek Pani I. R. o wyznaczenie siedziby kancelarii notarialnej w [...].
W uzasadnieniu podjętej uchwały Rada wskazała, że dotychczasowe doświadczenia zawodowe I. R., która jest radcą prawnym i prowadzi własną kancelarię radcowską zwłaszcza w tych dziedzinach prawa, które są niezbędne w praktyce notarialnej nie gwarantuje prawidłowości działań podejmowanych na stanowisku notariusza, a także nie daje pewności dokonywanego obrotu prawnego. Poza tym Rada nie miała zastrzeżeń co do wskazanego przez kandydatkę lokalu na kancelarię notarialną, ale według oceny Rady nie jest celowe utworzenie kolejnej kancelarii notarialnej w [...], gdyż analiza danych dotyczących liczby kancelarii notarialnych w tym mieście, dokonywanych w nich czynności, wyraźny spadek przychodowości pozwalają na sformułowanie poglądu, że w [...] jest nadmiar notariuszy, co z kolei powoduje zjawisko wyczekiwania na klientów i potwierdza jednocześnie wystarczającą dostępność usług notarialnych.