Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 5 wrzenia 2006 r., sygn. II SA/Rz 57/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Ryszard Bryk Sędziowie NSA Jerzy Solarski AWSA Magdalena Józefczyk /spr./ Protokolant sekr. sąd. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólno-Administracyjnym na rozprawie w dniu 5 września 2006 r. sprawy ze skargi "A." S.A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] września 2005 r. nr [...] w przedmiocie odrzucenia zgłoszenia zanieczyszczenia ziemi I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Starosty [...] z dnia [...] marca 2005 r. nr [...]; II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz strony skarżącej "A." S.A. kwotę 455 zł /słownie: czterysta pięćdziesiąt pięć złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
II SA/Rz 57/06
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] września 2005r. Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpatrzeniu odwołania A. S.A. z siedzibą w P. utrzymało w mocy decyzję Starosty [...] z dnia [...] marca 2005r. nr [...] w przedmiocie odrzucenia zgłoszenia stwierdzenia przekroczenia standardów jakości gleby lub ziemi spowodowanego przez inny podmiot.
W odwołaniu skarżąca wniosła o uchylenie decyzji organu I instancji w całości. W uzasadnieniu podniesiono, że do zgłoszenia dołączone zostały wszystkie dokumenty określone przepisem art. 12 ustawy o wprowadzeniu ustawy - Prawo Ochrony Środowiska, ustawy o odpadach oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 100, poz. 1085).
W uzasadnieniu skarżąca podniosła, że wyniki badań gruntu jednoznacznie wskazują na przekroczenie standardów gleby lub ziemi ujętych w rozporządzeniu Ministra Ochrony Środowiska w sprawie standardów jakości gleby oraz standardów jakości ziemi (Dz. U. nr 165, poz. 1359).Zgłoszenie staroście zanieczyszczenia gleby lub ziemi przez inny podmiot i wpisanie do rejestru umożliwiła dopiero w 2001r. ustawa z dnia 27 lipca 2001r. o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz zmianie niektórych ustaw. Zawarty w niej termin to okres przejściowy ograniczony obowiązkiem zgłoszenia do 30 czerwca 2004r. Sporządzenie badań wymagało odpowiedniego czasu, co winno zostać uwzględnione przez organy orzekające. Przedłożenie wyników badań wykonanych przed połączeniem spółek jest niemożliwe, gdyż wyniki te nie stanowią własności A. S.A., a wykorzystywanie materiałów innego podmiotu jest prawnie zabronione. Starosta winien uzasadnić swoją decyzję merytorycznymi wynikami badań i analizami wykonanymi we własnym zakresie, które jednoznacznie wskażą, że zanieczyszczenia dokonał podmiot zgłaszający. Starosta nie przedstawił takich wyników badań, analiz, które jednoznacznie wskazywałyby, że sprawcą jest A. S.A.