Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 wrzenia 2006 r., sygn. IV SA/Po 171/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie WSA Maciej Dybowski as. sąd. Izabela Kucznerowicz (spr.) Protokolant staż sąd. Marta Kmieciak po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 13 września 2006 r. sprawy ze skargi A. M. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich 1.uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] r. [...], 2.zasądza od Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz skarżącego kwotę [...] zł ([...]) tytułem zwrotu kosztów sądowych /-/I. Kucznerowicz /-/P. Miładowski /-/M. Dybowski MZ

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]r nr [...], Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych , na podstawie art. 151 § 2 w zw. z art.145a § 1 kpa oraz art.22 ust. 1 i art. 4 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 24.01.1991r o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (zwanej dalej ustawą) uchylił decyzję własną z dnia [...]r oraz decyzję poprzedzającą z dnia [...] r. nr [...] o umorzeniu postępowania administracyjnego oraz odmówił A.M. przyznania uprawnień kombatanckich z tytułu pobytu w obozie hitlerowskim w Ł. przy ul. Ż. we wrześniu 1940r. W uzasadnieniu organ stwierdził, że zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy represjami w rozumieniu ustawy są okresy przebywania : w innych miejscach odosobnienia, w których pobyt dzieci do lat 14 miał charakter eksterminacyjny, a osoby tam osadzone pozostawały w dyspozycji hitlerowskich władz bezpieczeństwa. Po analizie przedłożonych przez stronę dokumentów należy uznać, że nie zachodzą w jej sprawie przesłanki z art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy.

A.M. odwołał się od tej decyzji wnosząc o ponowne rozpatrzenie sprawy. W odwołaniu oświadczył, że jako małoletni chłopiec wraz z całą rodziną został wysiedlony i zawieziony do obozu w Ł., gdzie przebywali około miesiąca i pozostawali do dyspozycji hitlerowskich służb bezpieczeństwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00