Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 14 wrzenia 2006 r., sygn. II SA/Go 326/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Staniszewska, Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Fornalik,, Asesor WSA Michał Ruszyński (spr.), Protokolant Agnieszka Lasecka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 września 2006 sprawy ze skargi Muzeum na decyzję Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia wodnoprawnego oddala skargę

Uzasadnienie

- 1 -

Sygn. akt II SA/Go 326/06

U Z A S A D N I E N I E

Decyzją administracyjną z [...] lutego 2006r. Nr [...] Starosta Powiatu po rozpatrzeniu wniosku EC Sp. z o.o. odmówił wydania pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie wód opadowych i roztopowych z terenu [...], oraz drogi gminnej ul. [...] do stawu na terenie [...].

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 14c ustawy z 18 lipca 2001r. Prawo wodne (Dz.U. z 2005r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.) wody opadowe i roztopowe ujęte w otwarte i zamknięte systemy kanalizacyjne pochodzące z powierzchni zanieczyszczonych o trwałej powierzchni m.in. dróg, są ściekami. Organ podał, że wprowadzanie ścieków do stawu w świetle art. 31 ust. 5 cyt. ustawy należy traktować jak wprowadzanie ścieków do ziemi. Wody opadowe i roztopowe pochodzące z dachów oraz m.in. dróg gminnych mogą być wprowadzane do wód lub do ziemi bez oczyszczania zgodnie z § 19 ust. 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z 8 lipca 2004r. w sprawie warunków jakie należy spełnić przy wprowadzeniu ścieków do wód lub do ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych (Dz.U. z 2004r. Nr 168, poz. 1763). Powierzchnie dróg są zanieczyszczone substancjami szczególnie szkodliwymi dla środowiska wodnego, pochodzącymi z wycieków w samochodach, takimi jak oleje mineralne i węglowodory wymienione w załączniku 11 w/w rozporządzenia. W związku z powyższym wody opadowe i roztopowe z ul. Zamoyskiego wprowadzane do stawu są zanieczyszczone w/w substancjami. W ocenie organu I instancji przedstawienie jednorazowej analizy ścieków (dostarczonej przez wnioskodawcę) niepotwierdzających powyższego, nie może być podstawą do twierdzenia, że wody opadowe i roztopowe z drogi nie zawierają substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego. Organ wskazał, że wprowadzanie ścieków zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu jest dopuszczalne o ile organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego ustali, że takie dopuszczenie nie koliduje z utrzymaniem dobrego stanu wód lub wymaganiami jakościowymi dla wód (art. 39 ust. 2)

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00