Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 6 wrzenia 2006 r., sygn. I SA/Bd 372/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dariusz Dudra Sędziowie: Sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz Asesor sądowy Urszula Wiśniewska (spr.) Protokolant Asystent sędziego Daniel Łuczon po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 06 września 2006 r. sprawy ze skargi Hieronima J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] 2006 r. nr [...] w przedmiocie długu celnego oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] 2006r. Nr [...] Dyrektor Izby Celnej w T. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. nr [...] z dnia [...] 2005r. w przedmiocie długu celnego

W uzasadnieniu wskazano na dotychczasowy przebieg postępowania. W dniu [...] 2004r. podczas wykonywania czynności służbowych funkcjonariusze Posterunku Policji w D. ujawnili na posesji Hieronima J. w P. samochód osobowy C. o n-rze rej. [...], n-rze nadwozia [...]. W toku prowadzonego postępowania policyjnego powołano biegłego z dziedziny badań mechanoskopijnych, który stwierdził, iż pole numerowe nadwozia tego samochodu zostało nabite ręcznie po uprzednim usunięciu oryginalnego numeru identyfikacyjnego tego pojazdu. Biegły następnie ustalił, iż oryginalnym numerem tego nadwozia jest nr: [...].

Przeprowadzone w ramach postępowania wyjaśniającego czynności organu celnego doprowadziły do ustalenia, iż samochód ten, jako wyrejestrowany z terenu Niemiec w dniu [...] 2003r., nie jest przedmiotem poszukiwań w tym kraju, a ponadto, jako znajdujący się na terenie RP, nie był też przedmiotem dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym.

Powyższe ustalenia stanowiły uzasadnioną podstawę do wszczęcia postępowania celnego zmierzającego do uregulowania sytuacji prawnej przedmiotowego pojazdu. Decyzją nr [...] z dnia [...] 2005r. Naczelnik Urzędu Celnego w B. stwierdził powstanie długu celnego w stosunku do samochodu osobowego C. obciążając jednocześnie tym zobowiązaniem Hieronima J., jako osobę, która nabyła i posiadała towar nielegalnie wprowadzony oraz która wiedziała, że w chwili jego nabycia był to towar sprowadzony nielegalnie (art. 210 § 3 pkt 3 Kodeksu celnego).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00