Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 24 sierpnia 2006 r., sygn. I SA/Gl 916/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Mendecka, Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędzia WSA Teresa Randak (sprawozdawca), Protokolant asyst. sędz. Katarzyna Stuła- Marcela, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 sierpnia 2000r. sprawy ze skargi A. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się wyroku.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. z dnia [...] r. nr [...] określającej A. G. wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 r. w kwocie [...]zł. W uzasadnieniu decyzji stwierdzono - nie podzielając w tym przedmiocie zarzutów odwołania - iż podatnik, nie posiadając uprawnienia, skorzystał z preferencyjnych zasad rozliczenia osiągniętych w roku podatkowym 2004 dochodów składając zeznanie podatkowe PIT - 37 wraz z żoną oraz odliczając od podatku kwotę [...]zł. stanowiącą 1% podatku należnego z tytułu wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Odnosząc się do pierwszej z wymienionych kwestii - organ odwoławczy - stwierdził, iż zasadne było stanowisko organu pierwszej instancji, który zakwestionował prawo małżonków do wspólnego rozliczenia dochodów osiągniętych w 2004 r., gdyż podatnik osiągał w tym roku podatkowym dochody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie doradztwa i najmu nieruchomości opodatkowanych w formie podatku liniowego według stawki 19%. Powołując się na przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. z późn. zm. ) w dalszej części uzasadnienia określanej skrótem "updof", w szczególności na brzmienie treści art. 6 ustawy, organ podkreślił, iż zasadą jest odrębne opodatkowanie małżonków od osiąganych przez nich dochodów. Preferencyjne opodatkowanie tych dochodów - określone w art. 6 ust. 2 w/w ustawy - przysługuje tylko tym podatnikom, którzy łącznie spełniają warunki wymienione w tym przepisie tj. małżonkom pozostającym w związku przez cały rok podatkowy, między którymi istniała ustawowa wspólność majątkowa i którzy złożyli wniosek we wspólnym zeznaniu rocznym. Zasada ta została jednak wyłączona - na mocy art. 6 ust. 8 ustawy - w odniesieniu do tych podatników, gdy chociażby jeden z nich korzystał z formy opodatkowania określonej w art. 30 c ustawy, a więc do którego miały zastosowanie przepisy o podatku liniowym. Powołując się na dokumentację zgromadzoną w sprawie, w tym na wniosek A. G. z dnia [...] r. o wyborze formy opodatkowania, a także na wyjaśnienia złożone do protokołu kontroli z dnia [...] 2005 r., z których wynikało, że działalność gospodarcza w zakresie doradztwa i usług opodatkowana była podatkiem liniowym, organ odwoławczy podtrzymał stanowisko organu pierwszej instancji o braku prawa małżonków do wspólnego rozliczenia podatkowego za 2004 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00