Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 lipca 2006 r., sygn. III SA/Wr 146/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Moskała Sędziowie Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk (sprawozdawca) Protokolant Monika Mikołajczyk po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 14 lipca 2006 r. sprawy ze skargi P. J. na decyzję Wojewody D. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymeldowania I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza S. Ś., z dnia [...], Nr [...]; II. orzeka, że decyzje wymienione w punkcie I nie podlegają wykonaniu.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], Nr [...] - wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego i art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tekst jednolity - Dz. U. z 2001 r., Nr 87, poz. 960 ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania M. A. od decyzji Burmistrza Miasta S. Ś., z dnia [...], Nr [...], w której organ ten orzekł o wymeldowaniu małoletniej P. J. z miejsca zameldowania na pobyt stały w S. Ś. przy ulicy K. [...] - Wojewoda D. utrzymał w mocy pierwszoinstancyjne orzeczenie.

W uzasadnieniu takiego rozstrzygnięcia organ odwoławczy wywodził, że przepis art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych wyczerpująco wyznacza sytuacje, w których dopuszczalne jest wymeldowanie osoby z pobytu stałego, bez jej oświadczenia woli. Zgodnie z tym przepisem, organ gminy wydaje - na wniosek strony lub z urzędu - decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 2 miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się.

Wojewoda D. podkreślił dalej, że M. A. - która reprezentowała małoletnią P. J. w czasie toczącego się postępowania przed organami meldunkowymi - oświadczyła do protokołu przesłuchania w dniu [...], iż P. J. nie przebywa w lokalu przy ulicy K. [...] w S. Ś. od lipca 2001 roku. O tym, gdzie będzie mieszkać, nie zadecydowała sama P. J., lecz sąd, powierzając jej opiekę nad małoletnią i w związku z tym, po opuszczeniu dotychczasowego miejsca pobytu, P. J. zamieszkała z odwołującą się przy ulicy P. [...] w Ł. Po osiągnięciu pełnoletności P. J. zamierza jednak powrócić do lokalu w S. Ś. Pozbawienie jej lokalu spowoduje, że nie będzie miała dokąd wrócić.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00