Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 25 lipca 2006 r., sygn. I SA/Wr 585/05
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Halina Betta (sprawozdawca), Sędzia NSA Andrzej Szczerbiński, Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz, Protokolant Edyta Luniak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lipca 2006 r. sprawy ze skargi A. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w L. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie określenia wartości niezaewidencjonowanego przychodu z działalności gospodarczej, wysokości zobowiązania podatkowego w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych za 2001 r. oraz wysokości odsetek za zwłokę I. uchyla zaskarżoną decyzję w części dotyczącej określenia wysokości odsetek za zwłokę od nieuregulowanych w terminach płatności ryczałtów, II. w pozostałej części skargę oddala III. orzeka, że decyzja wymieniona w pkt I we wskazanej części nie podlega wykonaniu, IV. zasądza o Dyrektora Izby Skarbowej we W. na rzecz skarżącego kwotę 1.117,00 (słownie: jeden tysiąc sto siedemnaście) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej we W. O/Z w L. decyzją z dnia [...]Nr [...]utrzymał w mocy decyzję organu I instancji określającą podatnikowi A. P. wartość nie zaewidencjonowanego w ewidencji przychodów przychodu z działalności gospodarczej za 2001 rok w wysokości [...]zł, wysokość zobowiązania podatkowego w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych za rok 2001 w kwocie [...]zł, wysokość odsetek za zwłokę od nieuregulowanych w terminach płatności ryczałtów od przychodów ewidencjonowanych za miesiące I i X 2001 r. w kwocie [...]zł.
Z poczynionych w sprawie ustaleń wynika iż skarżący od 1994 r. prowadzi działalność gospodarczą, którą zarejestrował w zakresie: mechanika pojazdowa, skup i sprzedaż części samochodowych krajowych i importowanych. W złożonym w dniu [...] zeznaniu podatkowym zgłosił do opodatkowania przychód w wysokości [...]zł. Ustalono nadto, że w latach 1992-2002 podatnik wprowadził na polski obszar celny 10 używanych samochodów, zaś w latach 2001 - 2002 dokonał sprzedaży 7 samochodów. Ponadto ustalono, że w analizowanym roku podatnik dokonał importu 3 samochodów marki - Renault Megane, dnia [...].; Opel Kadet Cobrio dnia [...]r. i Fiata Tempra dnia [...]a nadto sprzedaży 3 samochodów: w dniu [...]r. samochodu marki BMW 518 za kwotę [...]zł brutto; [...]r. samochodu marki Rover za kwotę [...]zł brutto; [...] samochodu marki Renault Megane za kwotę [...]zł brutto. Ponadto materiał dowodowy sprawy wskazuje, że na przestrzeni lat 1997-2003 skarżący wielokrotnie importował samochody a następnie dokonywał ich sprzedaży. Cechą charakterystyką wszystkich sprowadzonych pojazdów był ich stan techniczny. Były to samochody wymagające gruntownych remontów i napraw z uwagi na ich zużycie techniczne związane z eksploatacją pojazdów, bądź były to samochody uszkodzone w wyniku kolizji.