Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 lipca 2006 r., sygn. I SA/Wr 1191/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA - Zbigniew Łoboda Sędziowie: Sędzia NSA - Lidia Błystak Asesor WSA - Dagmara Dominik (sprawozdawca) Protokolant: Szymon Krzyszczuk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 5 lipca 2006 r. przy udziale - sprawy ze skargi J. U. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie: ustalenia zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia spadku: I) uchyla zaskarżoną decyzję; II) orzeka, że decyzja wymieniona w pkcie I) nie podlega wykonaniu; III) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej we W. kwotę 100 (słownie: sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem zaskarżenia jest decyzja Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w B. z dnia [...] Nr [...]ustalającej J. U. zobowiązanie w podatku od spadków i darowizn w kwocie 1.053,70 zł z tytułu nabycia spadku po zmarłej G. L.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że podatniczka złożyła zeznanie podatkowe o nabyciu majątku, w którym podała, że przedmiotem nabycia jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego o powierzchni [...], położone przy ul. K. [...] w B. o wartości [...]. Jako długi i ciężary obciążające masę spadkową spadkobierczyni zgłosiła koszty pogrzebu w wysokości [...].

Naczelnik Urzędu Skarbowego w B. decyzją z dnia [...] nr [...] ustalił podatniczce podatek od spadków i darowizn w wysokości [...] przyjmując za podstawę opodatkowania wartość lokalu mieszkalnego określoną przez stronę. Wskazano, że J. U. zarówno w zeznaniu podatkowym o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych tytułem spadku, jak i w złożonym oświadczeniu do art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 zwanej dalej "u.p.s.d.") zeznała, że w nabytym lokalu nie będzie zamieszkiwać a pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznaczy na budowę domu położonego przy ul. R. [...], która została rozpoczęta w 2002 r. Nadto przedłożyła wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 maja 2004 r. sygn. akt III SA 3242/2002. Organ podatkowy powołując się na przepis art. 16 u.p.s.d. wskazał, że nie uwzględnił złożonego przez J. U. oświadczenia, ponieważ nie spełnia warunków określonych w tym przepisie. Podniesiono, że bez znaczenia w świetle przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn jest okoliczność przeznaczenia przez stronę środków uzyskanych ze sprzedaży nabytego w spadku mieszkania na budowę domu mieszkalnego, która jest kontynuowana od 2002 r., ponieważ ustawodawca ulgi od tego podatku z uwagi na zaistnienie takiej okoliczności nie przewidział. Podniesiono, że stosownie do art. 16 ust. 8 u.p.s.d. warunek do uzyskania ulgi byłby spełniony wtedy, gdyby lokal został zbyty przed rozpoczęciem zamieszkiwania ze względu na konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia. Podkreślono, że dla uzyskania ulgi podatkowej z art. 16 u.p.s.d., niezbędne jest spełnienie łącznie dwóch przesłanek: uzasadnionej konieczności zmiany warunków mieszkaniowych, nabycie innego budynku lub lokalu mieszkalnego albo uzyskanie pozwolenia na budowę powinno nastąpić w terminie sześciu miesięcy od dnia zbycia mieszkania nabytego w spadku. Zwrócono uwagę na wyjątkowy charakter ulgi, który wymaga ścisłego jej odczytywania co do treści i celu. Wskazano, że zwykła potrzeba zmiany warunków mieszkaniowych nie może być utożsamiana z uzasadnioną koniecznością. Konieczność zmiany warunków ma wskazywać na sytuację i okoliczności wyjątkowe, które uzasadniają prawo do ulgi. Natomiast złożone przez podatniczkę oświadczenie wskazuje na chęć polepszenia warunków mieszkaniowych, co nie jest równoznaczne z obiektywnie rozumianą koniecznością.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00