Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 lipca 2006 r., sygn. VI SA/Wa 845/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zdzisław Romanowski Sędziowie Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka (spr.) Asesor WSA Piotr Borowiecki Protokolant Michał Syta po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 lipca 2006 r. sprawy ze skargi T. S.A. z siedzibą w W. na postanowienie Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia [...] lutego 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy dostępu do akt postępowania oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] lutego 2006 r. nr [...], Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (poprzednio Prezes Regulacji Telekomunikacji i Poczty, dalej także Prezes UKE), po rozpatrzeniu wniosku skarżącej spółki T. S.A. z siedzibą w W. o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej wydaniem przez Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty postanowienia nr [...] z dnia [...] stycznia 2006 r. w przedmiocie odmowy dostępu do akt postępowania dotyczącego wydania postanowienia Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty w sprawie stwierdzenia, czy na krajowym rynku świadczenia usługi przyłączenia do stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej i utrzymania w gotowości do świadczenia usług telekomunikacyjnych dla konsumentów występuje skuteczna konkurencja - utrzymał w mocy w/w postanowienie z dnia [...] stycznia 2006 r.
Pismem z dnia [...] grudnia 2005 r. skarżąca spółka T. S.A. powołując się na art. 73 w związku z art. 10 oraz art. 28 k.p.a. złożyła do Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (dalej także Prezes URTiP) wniosek o umożliwienie dostępu do akt postępowania dotyczącego wydania postanowienia Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty w sprawie stwierdzenia, że na krajowym rynku świadczenia usługi przyłączenia do stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej i utrzymania w gotowości do świadczenia usług telekomunikacyjnych dla konsumentów nie występuje skuteczna konkurencja.
W uzasadnieniu wnioskująca spółka wskazała, iż postanowienie o nie występowaniu skutecznej konkurencji jest podstawą - na podstawie art. 24 prawa telekomunikacyjnego - do wszczęcia postępowania w sprawie wyznaczenia przedsiębiorcy lub przedsiębiorców telekomunikacyjnych o znaczącej pozycji na rynku właściwym oraz nałożenia obowiązków regulacyjnych przewidzianych w prawie telekomunikacyjnym. W jej ocenie postępowanie w sprawie stwierdzenia, czy na rynku występuje skuteczna konkurencja dotyczy jej interesu prawnego, bowiem warunkuje możliwość nałożenia na spółkę obowiązków regulacyjnych i powinna w ramach toczącego się postępowania korzystać z uprawnień strony, w szczególności mieć dostęp do akt postępowania oraz prawo uzyskiwania wydawanych w toku tego postępowania opinii i postanowień.