Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 lipca 2006 r., sygn. III SA/Po 402/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz M. Geremek Sędzia WSA Beata Sokołowska WSA Walentyna Długaszewska (spr.) Protokolant ref. staż. Marek Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 05 lipca 2006 r. przy udziale sprawy ze skargi Spółki "A" w S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego i podatku od towarów i usług oddala skargę. /-/B. Sokołowska /-/ T.M. Geremek /-/W. Długaszewska WSA/wyr 1- sentencja wyroku

Uzasadnienie

Decyzją nr [...], z dnia [...] Naczelnik Urzędu Celnego uznał zgłoszenie celne SAD nr [...] z dnia [...].05.2001r. za nieprawidłowe i zaklasyfikował towar do kodu 2309 90 93 0, zamiast do kodu PCN 3004 90 19 0 deklarowanego przez stronę, Spółkę "A", właściwego dla leków. Konsekwencją zmiany kodu PCN było ustalenie kwoty długu celnego na podstawie stawki celnej konwencyjnej w wysokości 20 % w miejsce zerowej - obniżonej stawki celnej. Orzekł również o konieczności uiszczenia niedoboru podatku od towarów i usług wraz z odsetkami.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że w niniejszej sprawie wszczęto z urzędu w trybie art. 83 Kodeksu celnego postępowanie celne na podstawie wyników kontroli postimportowej przeprowadzonej w spółce w dniach od [...].10.2001r. do [...].01.2002r., dotyczącej obrotu towarowego z zagranicą w latach 1999-2001. W toku postępowania ustalono na podstawie etykiety na opakowaniu oraz ulotki informacyjnej, że preparat "B" składa się m. in. z witaminy A, witaminy D3, witaminy E, tiaminy, ryboflawiny, kwasu pantotenowego i niacyny. Jest on odżywką witaminowo - mineralną niezbędną dla prawidłowego rozwoju szczeniąt i utrzymania ich kondycji, stosowaną w sytuacji wzrostu, rekonwalescencji czy stresu.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje wyjaśniono, że ponieważ pozycja 3004 Taryfy celnej obejmuje leki złożone z produktów zmieszanych lub nie zmieszanych dla celów terapeutycznych lub profilaktycznych, przygotowane w odmierzonych dawkach lub w opakowaniach do sprzedaży detalicznej, to sporny preparat, który nie leczy konkretnej choroby, a jedynie sprzyja utrzymaniu zdrowia w dobrym stanie, nie spełnia wymogów tej pozycji. Zgodnie z komentarzem zawartym w Wyjaśnieniach do Taryfy celnej (tom II, s. 606) na etykiecie sprowadzonego leku powinny znajdować się informacje na temat choroby lub stanu chorobowego, w którym lek ma być zastosowany. Ponadto warunkiem koniecznym do zaklasyfikowania danego towaru do pozycji 3004 jest posiadanie przez towar wpisu do Rejestru Środków Farmaceutycznych i Materiałów Medycznych ( opinia klasyfikacyjna zawarta w tomie V powołanych Wyjaśnień do Taryfy celnej dotycząca pozycji 3004, część IV, s. 2302 ) a przedmiotowy preparat odżywczy nie posiadał takiego wpisu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00