Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 27 lipca 2006 r., sygn. II SA/Ol 226/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora Sędziowie Asesor WSA Bogusław Jażdżyk Asesor WSA Irena Szczepkowska (spr.) Protokolant Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 lipca 2006 r. sprawy ze skargi S. E. na decyzję Wojewody z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zasiłku przedemerytalnego oddala skargę. WSA/wyr.1 - sentencja wyroku

Uzasadnienie

S. E. zarejestrował się w Powiatowym Urzędzie Pracy Filia w M. dnia 3 grudnia 2002 r. przedkładając m. in. świadectwo pracy wystawione dnia 30 listopada 2002 r. przez "[...]" Linie Kolejowe S.A. "[...]" Oddział Okręgowy w G., potwierdzające jego zatrudnienie w okresie od 11 listopada 1985 r. do 30 listopada 2002 r. Stosunek pracy został rozwiązany na mocy porozumienia stron z przyczyn ekonomiczno - organizacyjnych dotyczących zakładu pracy na podstawie art. 11 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Z 1990 r. Nr 4, póz. 19 ze zm.) oraz art. 48,49,50 ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. Nr 84, póz. 948). "[...]" Linie Kolejowe S.A. wystawiły także świadectwo wykonywania pracy w warunkach szczególnych w całym w/w okresie zatrudnienia.

Decyzją z dnia "[...]"2002 r. znak: "[...]", wydaną na podstawie m. in. art. 2 ust. 1 pkt 2 oraz art. 23 obowiązującej wówczas ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. z 2001 r. Nr 6 póz. 56), Starosta przyznał S. E. status osoby bezrobotnej od dnia 3 grudnia 2002 r. oraz prawo do zasiłku dla bezrobotnych od dnia 11 grudnia 2002 r. w wysokości 120% kwoty zasiłku podstawowego. Decyzji tej S. E. nie kwestionował.

W dniu 27 kwietnia 2005 r. S. E. złożył wniosek o przyznanie mu świadczenia przedemerytalnego, nie wskazując precyzyjnie jakiego rodzaju świadczeniem jest zainteresowany. Skarżący, po uzyskaniu informacji od organów zatrudnienia co do występujących różnic pomiędzy rozmaitymi świadczeniami wypłacanymi z Funduszu Pracy, czasu, w jakim obowiązywały oraz wskazaniu warunków, jakie winny być spełnione dla uzyskania każdego z odrębnych świadczeń, pismem z dnia 20 grudnia 2005 r., sprecyzował swoje żądanie. Wskazał, iż domaga się przyznania zasiłku przedemerytalnego jako osobie spełniającej warunki określone w ustawie z dnia 14 grudnia 994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, tj. art. 37j stawiającego wymóg posiadania okresu uprawniającego do zasiłku wynoszącego 25 lat dla kobiet i 30 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat wykonywania prac uznanych w przepisach emerytalnych za zatrudnienie w warunkach szczególnych lub szczególnym charakterze. Następnie wnioskodawca poinformował, że nie kwestionował decyzji z dnia "[...]"2002 r., znak "[...]", ponieważ w tej decyzji nie figurowała data, do kiedy przyznano zasiłek, wiec w jego ocenie był to zasiłek stały bezterminowy, tak tę decyzję rozumiał. Aktualnie uważa, że decyzja ta była aktem wadliwym i nie spełniała wymogów art. 107 Kpa. Wyrażał nadzieję, że obecnie zostanie wydana stosowna i sprawiedliwa decyzja, zgodna z wymogami kodeksowymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00