Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 5 lipca 2006 r., sygn. II SA/Łd 305/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Markiewicz (spr.), Sędziowie : Sędzia WSA Jolanta Rosińska, Asesor WSA Ewa Cisowska-Sakrajda, Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Rybicki, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 lipca 2006 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Ł. T. K. sprawy ze skargi K. M. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją Nr [...] z dnia [...] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odmówił K. M. przyznania uprawnień kombatanckich. W uzasadnieniu wskazano, iż w dniu 20 sierpnia 2003 roku wystąpiła ona z wnioskiem o przyznanie uprawnień kombatanckich w oparciu o przepis art. 4 ust. 1pkt 1 lit. c ustawy z dnia 24 stycznia 1991 roku o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (t.j. Dz. U. z 2002 r., Nr 42, poz. 371 ze zm.) jednak materiał dowodowy zgromadzony w aktach sprawy nie pozwala na przyjęcie, iż podlegała ona wskazanym w niej represjom bowiem urodziła się po opuszczeniu przez jej matkę obozu przesiedleńczego.

Na skutek rozpoznania wniosku K. M. o ponowne rozpoznanie sprawy Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją Nr [...] z dnia [...] utrzymał swoją decyzję w mocy. W uzasadnieniu decyzji powołał się na art. 1-4 ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, wywodząc, iż ustawodawca szczegółowo określił jaką działalność można uznać za działalność kombatancką, za równorzędną z działalnością kombatancką, a także do jakiego rodzaju represji należy stosować niniejszą ustawę. Podkreślił, iż podnoszona przez zainteresowaną okoliczność urodzenia się podczas pobytu rodziców na deportacji do pracy przymusowych na rzecz III Rzeszy nie jest represją w rozumieniu ustawy i nie może zostać potraktowana jako działalność kombatancka, ani jako działalność równorzędna z kombatancką.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00