Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 19 lipca 2006 r., sygn. II SA/Łd 375/06

 

Dnia 19 lipca 2006 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Rosińska, Sędziowie Sędzia NSA Ewa Markiewicz (spr.), Asesor WSA Renata Kubot-Szustowska, Protokolant Referendarz sądowy Małgorzata Kowalska, po rozpoznaniu w dniu 19 lipca 2006 roku na rozprawie sprawy ze skargi P. Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie zasiłku rodzinnego i dodatku oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] P. Ł. zwrócił się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ł. o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego i dodatków z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego oraz samotnego wychowywania dziecka powołując się na fakt samotnego wychowywania swojego syna E. Ł. oraz rezygnacji z pracy zarobkowej na czas urlopu wychowawczego.

Decyzją z dnia [...], wydaną na podstawie przepisu art. 8 ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 ze zm.) Prezydent Miasta Ł. odmówił P. Ł. przyznania prawa do zasiłku rodzinnego wraz z wnioskowanymi dodatkami na syna E.Ł. W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, iż z akt sprawy wynika, iż wnioskodawca nie ma zasądzonych alimentów od matki dziecka, a wobec powyższego nie przysługuje mu zasiłek rodzinny.

Powyższa decyzja na skutek odwołania wniesionego przez P. Ł. została uchylona decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] wobec jej wydania w oparciu o niewłaściwą podstawę prawną. W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, iż przesłanka odmowy przyznania zasiłku rodzinnego z uwagi na niezasądzone świadczenie alimentacyjne od drugiego z rodziców w sposób enumeratywny wskazana została w przepisie art. 7 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Wobec tego, iż w podstawie prawnej kwestionowanej decyzji organ I instancji z naruszeniem przepisu art. 107 § 1 k.p.a. powołał przepis art. 8 ustawy o świadczeniach rodzinnych, Kolegium stwierdziło, iż zaskarżona decyzja została wydana w oparciu o niewłaściwą podstawę prawną co powoduje konieczność jej wyeliminowania z obrotu prawnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00