Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 lipca 2006 r., sygn. III SA/Gl 65/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo Sędziowie: Sędzia NSA Henryk Wach (spr.) Asesor WSA Krzysztof Targoński Protokolant stażysta Lidia Rajca po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lipca 2006 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" S.A. w Ł. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do wartości celnej towaru, podatku od towarów i usług 1. oddala skargę; 2. nakazuje ściągnąć od strony skarżącej kwotę [...] zł ([...] złotych) tytułem nieuiszczonej części wpisu od skargi.

Uzasadnienie

W dniu [...] września 2001 r. funkcjonariusz celny działający z upoważnienia Dyrektora Urzędu Celnego w K. przyjął pisemne, uzupełniające zgłoszenie celne złożone przez "A" S.A. w Ł. Oddział w K. (zwaną dalej "A"), któremu nadano nr ewidencyjny [...]. Zgłoszenie to dotyczyło leków przygotowanych do sprzedaży detalicznej o różnych nazwach handlowych, pierwotnie objętych procedurą składu celnego, a następnie procedurą dopuszczenia do obrotu. Do ustalenia wartości celnej importowanych leków zgłaszający zadeklarował ich łączną wartość w wysokości [...] USD wynikającą z faktury handlowej wystawionej przez eksportera - firmę "B".

W okresie późniejszym, od [...] do [...] 2003 r. w siedzibie "A" S.A. Oddziału w K. oraz w miejscu lokalizacji składu celnego, tj. w S. przy ul. [...] przeprowadzone zostały czynności kontrolne, w wyniku których ujawniono faktury i noty kredytowe wystawione w 2001 r. przez eksportera towaru dla "A" S.A. , na podstawie których polska spółka dokonywała płatności na rzecz sprzedawcy leków. Stwierdzono, że płatności za faktury handlowe stanowiące załączniki do poszczególnych zgłoszeń celnych były pomniejszane o 4 % rabat finansowy z tytułu prowadzenia składu celnego oraz o 1% rabat stanowiący premię od wartości sprzedaży towarów w danym miesiącu. Do poszczególnych faktur handlowych wystawiano noty kredytowe stanowiące 5% upustu. Wartość tych rabatów strony określiły w pkt 11.1 umowy konsygnacji i sprzedaży ze składu dotyczącej utworzenia składu celnego i sprzedaży ze składu celnego. Ujawniono między innymi notę kredytową nr [...] z [...] r. w kwocie [...] USD stanowiącą rabat finansowy w wysokości 5% wartości faktury nr [...] z dnia [...] r. opiewającej na kwotę [...] USD, wystawionej na podstawie raportu sprzedaży. Na podstawie wskazanej faktury dotyczącej zgłoszenia celnego z [...] września 2001 r. dokonano płatności na rzecz kontrahenta zagranicznego, co wynika z adnotacji banku. Wobec tych faktów, Naczelnik Urzędu Celnego w K. decyzją z [...] r. nr [...] powołując się na art. 65 § 4 pkt 2 lit. b, art. 83 § 1 i § 3, art. 262, art. 13 § 1 i 3 pkt. 1, 2 i 4, art. 13 § 4, art. 20 § 2 , art. 23 § 1 i 9, art. 69, art. 85 § 1, art. 246 § 3 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802 ze zm.), art.5 ust. 1 pkt. 3, art. 19 ust. 7, art. 29 ust. 13, art. 34, art. 35 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535.) uznał za nieprawidłowe zgłoszenie celne przyjęte [...] września 2001 r. nr [...] określając kwotę wynikającą z długu celnego oraz kwotę podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00