Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 czerwca 2006 r., sygn. I SA/Wr 967/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Łoboda (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Marta Semiczek Asesor WSA Marek Olejnik Protokolant Anna Szokalska-Kruś po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 czerwca 2006 r. sprawy ze skargi A S.A. w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w J. G. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień 2000 r. I. stwierdza nieważność decyzji Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w J. G. z dnia [...], nr [...], II. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w J.G. z dnia [...], nr [...], III. orzeka, że decyzje wymienione w pkt I i II nie podlegają wykonaniu IV. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej we W. na rzecz strony skarżącej kwotę 809,50 (słownie: osiemset dziewięć i 50/100) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej we W. - Ośrodek Zamiejscowy w J. G. decyzją nr [...] z dnia [...] określił podatnikowi - A S.A. z siedzibą w B. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu w podatku od towarów i usług za sierpień 2000 r. w wysokości [...] i ustalił dodatkowe zobowiązanie w podatku od towarów i usług w kwocie [...].

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że dokonując samoobliczenia podatku spółka zawyżyła kwotę podatku naliczonego obniżającą podatek należny między innymi na skutek uwzględnienia podatku w kwocie [...] z faktury VAT nr [...] z dnia [...] wystawionej przez B S.A. w K. dla udokumentowania opłaty licencyjnej z tytułu używania znaku towarowego. Według organu kontroli skarbowej używanie znaku towarowego nie stanowiło czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, albowiem nie stanowiło żadnego z przedmiotów wskazanych w art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. W takim przypadku wystawca faktury na podstawie art. 33 ust. 1 wskazanej ustawy, zobowiązany był do zapłaty podatku wykazanego w treści faktury, natomiast nabywcy nie przysługiwało prawo do jego odliczenia na podstawie § 50 ust. 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00